İhtiyaç Sahiplerine Aile Bakanlığı Ve Belediyelerden Yakacak Yardımı! Kimlere Verilir, Başvuru Nasıl Yapılır?

Kış şartlarının ağırlaşmaya başlamasıyla yakacak yardımlarına büyük bit ilgi gösterilmeye başlandı. Yakacak yardımı nereden ve nasıl alınır? Yakacak yardımı başvurusu nasıl yapılır? 

Finans 21.12.2021 - 21:44 21.12.2021 - 21:44 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de kış şartları ağırlaşmaya ve vatandaşların yakacak ihtiyaçları artmaya başladı. Böyle bir durumda ekonomik güçlük yaşayan vatandaşlar kendilerine yalacak yardımı veren kurumları ve bu kurumlara nasıl başvuracaklarını merak ediyorlar. Yakacak yardımı nereden ve nasıl alınır? Yakacak yardımı başvurusu nasıl yapılır? 

AİLE BAKANLIĞI YAKACAK YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'Nın sosyal yardım programları kapsamındas ihtiyaç sahibi vatandaşlara yakacak yardımı verilmeye devam ediliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile bu yakacak yardımları vatandaşlara verilmektedir. Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nde bedelsiz temin edilen kömürler ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmektedir. Bu yakacak yardımından sosyal güvencesi olmayanlar ile sosyal güvencesi olan ama hane içinde kişi başı gelirleri net asgari ücretin üçte birinden az olanlar yararlanabiliyorlar. 

Hangi ailelere ne kadar yakacak yardımı yapılacağı bölgenin iklim koşullarına göre Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir.  Belirlenen miktarlar ilgili kurumlar tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılmaktadır.

Aile Bakanlığı'ndan yakacak yardımı almak isteyenler başvurularını E-Devlet üzerinden yapabiliyorlar. Ayrıca Valiliklerde bulunan ilgili birimlerden de ihtiyaç sahibi vatandaşlar yakacak yardımı başvurusu yapabiliyorlar. Yapılan bu başvurular illerde ilgili birimlerce değerlendirildikten sonra vatandaşlara hızlı bir şekilde yakjacak yardımları ulaştırılıyor. 

BELEDİYELERE YAKACAK YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Yakacak yardımı veren kurumlar arasında belediyeler de bulunuyor. Ancak her belediye tarafından vatandaşlara yaklacak yardımı verilmemektedir. Genellikle büyükşehir belediyeleri ihtiyaç sahibi vatandaşlara yakacak yardımı imkanı tanımaktadır. Peki belediyelere yakacak yardımı başvurusu nasıl yapılır? 

Belediyelerden yakacak yardımı almak isteyenler başvurularını belediyelerin ilgili birimlerine bizzat yapmaları gerekmektedir. bu başvuruların alınmasının ardından başvuru sahibinin ihtiyaç sahibi olduğunun belirlenmesinin ardından yakacak yardımı vatandaşlara verilmektedir. Bu yakacak yardımı genellikle nakit olmamakla birlikte bazı belediyeler yakacak yardımı olarak nakit ödeme de yapabilmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@