İki Ayrı Ekonomistten Şaşırtan Analizler! Dolar Kurunun Sert Yükseleceği Tarihi Açıkladılar!

Piyasalarda meydana gelen son gelişmeleri yorumlayan ünlü ekonomistler Evren Devrim Zelyut ve Remzi Özdemir dolar kuru hakkında yükseliş beklentilerini açıklayarak Ağustos ayını işaret ettiler. 

Finans 29.07.2021 - 19:39 29.07.2021 - 19:50 Engin Uzunoğlu

ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararının açıklanmasının ardından piyasalar yeniden fiyatlanmaya başladılar. FED faizleri yine sabit tutarken dolar kurunda geri çekilmeler meydana geldi. 

Dolar kurunun 8,46 TL'ye kadar düşmesi çok sayıda yatırımcıyı heyecanlandırırken ünlü ekonomistler Evren Devrim Zelyut ve Remzi Özdemir yeni değerlendirmeleri ile yatırımcıları oldukça şaşırttılar. 

DOLAR KURUNDA AĞUSTOS SONU İŞARET EDİLDİ

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, dolar kurundaki geri çekilmelerin kalıcı bir nitelikte olmadığını söyleyerek,” Dolar kurundaki bu geri çekilme adeta yalancı bahardan ibaret. Ağustos ayı içerisinde dolar kurunun sert bir şekilde yükseleceğini göreceğiz. Enflasyon beklentilerimizimn üzerinde gerçekleşmeye devam ediyor. 

FED tarafından ise henüz fotoğraf netleşmedi. Varlık alımlarının azaltılmasına dair program henüz belli olmadı. Dananın kuyruğu 26-28 Ağustos tarihlerindeki FED toplantılarında kopacak. FED Başkanı Jerome Powell faiz artışı yapmaktan çok uzaqk olduklarını açıklayarak sadece piyasaları yatyıştırdı ama işin naslının böyle olmadığını herkes biliyor.” dedi.

dolar kuru ne kadar olur piyasa analizi

TÜRK LİRASI FAİZ İNDİRİMİ KISIR DÖNGÜSÜNÜN BEDELİNİ ACI ŞEKİLDE ÖDEYECEK

Dolar ve euro kurları hakkında isabetli tahminleri ile tanınan ekonomist Remzi Özdemir ise son gelişemleri yorumlayarak,” ABD direkt olarak faiz artışı yapmayacaktır. Bunu öyle bir şekilde yapacaklar ki piyasalarda beklenti haline sokacaklar. Tam bir alıştıra alıştıra sistemi uygulanacak. FED'in piyasalara verdiği milyarlarca doların da geri çekilmesi ile dolar kuru çok sert bir şekilde yükselecek.

Ağustos ayının sonuna çok dikkat edilmesi gerekiyor. Dolar kuru o süreçte büyük bir yükseliş ile gündem olabilir. FED'in açıklamalarından varlık alımlarının bitmek üzere olduğunu anlıyoruz. Bunun bir sonraki adımı da faiz artırımı olacak. Bu karar da gelişmekte olan ülkeleri ciddi anlamda etkileyecek. Türkiye de bu sınıfta payına düşen olumsuzluğu almak zorunda kalacak. 

Dünyada bu gelişmeler meydana gelirken biz içeride hala daha Merkez Bankası faiz indirimi yapacak mı yoksa yapmayacak mı diye tartışıyoruz. Dünyada fırtınalar kopuyor ama biz kulağımızı tıkamış günümüzü gün ediyoruz. Bunun bir bedeli olacaktır hem de bu bedel çok acı olacak. Biz ekonomiye böyle yaklaştıkça Türk lirasının dolar karşısında değer kaybı devam edecektir. Ağustos sonunda herkes sert bir dolar kuru yükselişine hazırlıklı olsun.” ifadelerini kullandı. 

NOT: Haberimizde yer alan ifadeler tamamen konu olan ekonomistlerin kişisel düşünceleridir ve bunlar yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmıştır. Buradaki ifadeler tek veri olarak görülüp yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@