İkinci El Araba Alacaklar Kış Öncesi İndirim Beklerken Zam Geldi

ÖTV matrah düzenlemesi ile fiyatları inmesi beklenen ikinci el araçlar için yeni bir sorun oluştu. Fiyatlar bu defa da çip krizi nedeniyle yükseliyor. İşte sektör içi zam yorumları.

Gündem 20.09.2021 - 16:24 20.09.2021 - 16:24 Mustafa KARAGÖZ

İkinci el araç alımları için piyasada çok büyük bir talep olsa da yüksek fiyatlar vatandaşların önündeki en önemli engel oluyor. Kış döneminin gelmesi ile birlikte fiyatlarda indirim beklenirken sektör de oluşan çip sorunu indirimlerin aksine zam olarak gelebilir yorumlarına neden oldu. 

ARAÇ SEKTÖRÜNDE ÇİP SORUNU YENİ ZAMLARA NEDEN OLABİLİR

İkinci el araba almak için kış dönemini bekleyen vatandaşlara kötü haber geldi. 

ÖTV matrah indirimi sonrasında fiyatların geri çekilmesini bekleyen vatandaşlar istedikleri indirimleri görememişlerdi. Sıfır araç sektöründe satış fiyatları 60.000 TL'ye kadar düşerken ikinci el araç sektöründe bu indirimler fiyatlara yansımadı. Halen yüksek seviyede olan ikinci el araç fiyatları son günlerde yeni bir yükselme trendi içinde. 

İkinci el araç alımı yapacaklar için fiyatlar bu defa da okulların açılması ile yükseldi. 

Sektörde yaz sonunda oluşan durgunluk okulların açılması ile birlikte yeniden hareketlendi. Araç alımı yapmak isteyenler için artan fiyat tablosu için bir zam değerlendirmesi de sektör içinden geldi. Sıfır araç üretiminde yaşanan sorunlara bağlı olarak yapılan değerlendirmelerde kış döneminde fiyat artışları olacağı öngörüldü.

YÜZDE 2'LİK ARTIŞLAR OLABİLİR

Uzmanlar ikinci el araç fiyatlarına dair değerlendirmelerinde fabrikaların üretime ara vermesine neden olan çip sorunu üzerinde duruyorlar. Araç üretimlerinin sınırlı olması durumunda ikinci ele olan talebin artabileceği vurgulandı. 

Ağustos ayı sonuna doğru artan fiyatların önümüzdeki dönemde de artacağına dikkat çeken sektör temsilcileri, her ay ortalama yüzde 2 oranında artış yaşanacağını tahmin ediyor.

Sektör içi değerlendirmelerde ayrıca 2021 yılı sonunda ikinci el araç fiyatlarının yüzde 8 oranında artacağı öngörülüyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@