İkinci El Araba Alıp Satacaklara Kötü Haber! 2. El Araç Satışına Yeni Vergi İddiası

Araba sahibi olmak isteyen kişiler ÖTV indirimi ve araba fiyatlarına indirim müjdesi beklerken araç satışına yeni harç ve vergi iddiası gündeme bomba gibi düştü.

Finans 07.09.2021 - 16:57 07.09.2021 - 16:57 Gülcan Özer

Pandemi döneminde zam şampiyonu olarak fiyatlarını büyük bir hızla katlayan araba fiyatları ülkenin en çok konuşulan gündem maddeleri arasında yer almaya devam ediyor. Vatandaşlar ucuz araba satın almak için ÖTV indirimi ve ikinci el araç ithalatı gibi hükümetten fiyatlara müdahale planı beklerken ortaya atılan yeni iddia gündemi allak bullak etti. 

EBS Danışmanlık Genel Müdür Erol Şahin tarafından ortaya atılan yeni iddia kapsamında hükümetin ikinci el araç alım satım işlemlerine ek vergi getirme hazırlığında olduğu belirtildi. Daha öncede gündeme gelen ek haraç uygulaması gelen yoğun tepkiler üzerine gündemden alınmış, üzerinde çalışmalar yapılacağı belirtilmişti. 

İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞI İÇİN EK HARAÇ, VERGİ DÜZENLEMESİ ÇIKAR MI?

Vatandaş zaten uzun süredir son derece yüksek olan araç fiyatları nedeni ile sürekli olarak tepki göstererek sosyal medyadan ÖTV indirimi talep ederken söz konusu vergi düzenlemesi iddiası dahi büyük tepkiye neden oldu. 

İddianın sahibi olan EBS Danışmanlık Genel Müdürü Erol Şahin sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımında "2. Ele yeni Vergi mi geliyor? Şubat ayında gündeme gelen, araçların 2. el olarak ilk devirlerinde alınmak istenen yüzde ,0,5 düzeyinde ki vergi yeniden gündeme gelmiş. Bu uygulama ile 100 bin liralık aracın devrinde 500 TL ek harç istenecek, üstelik 10 kata kadar da arttırılabilecek.
erol-şahin-twitter-açıklama

Henüz taslak halinde, ilgililer iptali için çaba gösteriyor. Mevcut durumda taksi, dolmuş ve servislerin alım satımı üzerinden binde 30 istenirken, şimdi Tüm Araçlardan binde 5 isteniyor. Umarım çıkmaz, çıkarsa her 100 bin liralık işleme 500 TL ek haraç pardon harç ödenecek" paylaşımında bulundu. 

TÜM ARAÇLARIN ALIM SATIM İŞLEMLERİNDE BİNDE 5 HARÇ İLE 100 BİN LİRALIK ARABASINI SATAN 500 LİRA EK HARAÇ İSTEYECEK! 

Yapılacak olan düzenleme iddia edildiği şekilde hayata geçirildiği takdirde her 100 bin liralık işlemde araç satan kişiler 500 liralık ek haraç ödemek zorunda kalacak. İkinci el araç fiyatlarına indirim talep eden vatandaşların sürekli olarak sosyal medya hesapları üzerinden organize olarak yaptıkları çağrılar nedeniyle böyle bir ek vergiye oluşacak tepkinin de son derece sert olacağı ve bu nedenle düzenleme ihtimalinin zayıf olduğu belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@