İkinci El Araba Fiyatlarına Zam Bahanesi! Tarih Vererek Kötü Haberi Duyurdu

Sıfır araç üretiminde çip konusunda sorun yaşanmaya devam ediyor. Mercedes CEO'su çip sorununun 2022'de de devam edeceğini açıkladı.

Finans 06.09.2021 - 09:20 06.09.2021 - 09:20 Mustafa KARAGÖZ

Sıfır araç üretimi konusunda 2021 yılının tek gündem maddesi çip sorunu olmuştu. Çok sayıda markada çip sorunu yaşanması, yeni araç üretimlerinin önüne geçmişti. Yaşanan çip sorununun en kısa sürede çözüme kavuşması beklerken 2022 yılı için kötü haber geldi. 

"2022 YILINDA DA ÇİP SORUNU BİTMEYECEK"

Mercedes-Benz’in üreticisi Daimler AG’nin CEO’su Ola Kallenius 2022 yılı üretim rakamlarına dair değerlendirmelerde bulundu. Kallenius konuşmasında üresel yarı iletken darlığının 2022 yılında da ortadan kalkmayacağını ifade ederek 2023 yılının da tehlikede olduğunu söyledi. 

Münih'te düzenlenecek oto show öncesinde basın mensuplarının karşısına çıkan ünlü CEO kendi markası için satış hedefi rakamlarının düşürüldüğünü söyledi. Mercedes 2021 yılında çip sorunundan etkilenen markalar arasında yer alıyor. Markanın Malezya'da yer alan fabrikaları olumsuz etkilenmişti. 

CEO Ola Kallenius konuşmasının devamında çip sorunun ne zaman düzeleceğine ilişkin olumlu değerlendirmesinde 2021 yılının son çeyreğinden umutluğu olduğunu ifade ederek dile getirdi. Ancak arz ve üretim sorununun 2022 yılında da devam edebileceği uyarısında bulunan Kallenius arz darlığının gelecek yılın tümünde sürebileceğini öngördü. 

ÇİP SORUNUNUN İKİNCİ EL ARABA FİYATLARINA ETKİSİ NE OLACAK?

Çip sorunu birçok marka için sorun olmaya devam ediyor. Çip üretiminde yaşanan aksaklıklar yeni araç üretiminde sınırlamaya hatta bazı fabrikaların 1 haftalık, 2  haftalık gibi sürelerle üretim durdurmasına neden olmuştu. 2021 yılının son çeyreğinde çip sorunda önemli bir düzelme bekleniyor. 

Söz konusu düzenleme gerçekleşirse üretimin artması ve sıfır araç talebinin karşılanması bekleniyor. Ancak çip sorununun düzelmemesi durumunda sıfır araç ihtiyacının karşılanmaması ve ikinci el araç fiyatlarında yeni yükselmeler olabileceği değerlendiriliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@