İkinci El Araç Alacaklar Dikkat! Zam Geliyor Fiyatlar Yükselecek İddiası!

İkinci el otomobil fiyatlarına ilişkin olarak bir uzman değerlendirmesi geldi. Buna göre Ağustos ayında ikinci el otomobillerin fiyatlarında yükseliş bekleniyor. 

Finans 25.07.2021 - 18:22 25.07.2021 - 19:19 Engin Uzunoğlu

İkinci el otomobil piyasası son dönemlerde sıfır kilometre araçların fiyatlarındaki yükselişler nedeniyle oldukça rağbet görmeye devam ediyor. Sıfır kilometre araç alamayan vatandaşlar taleplerini ikinci el piyasasına yönlendiriyorlar. 

İkinci el otomobillerin fiyatlarının ne zaman yükseleceği konusu ise her zaman merak edilmiştir. Son günlerde de üzerinde en çok merak yaşanan konulardan birisi haline geldi. Online ikinci el otomobil satış platformu olan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın önemli açıklamalarda bulunarak fiyat beklentilerini kamuoyuna ilan etti. 

İKİNCİ ELDE BEKLENTİLER GERÇEKLEŞMEDİ

İkinci el otomobil piyasasında Kurban Bayramı sonrası hareketlilik beklediklerini söyleyen Hüsamettin Yalçın, “Piyasanın Kurban Bayramı öncesinde hareketlenmesini bekliyorduk ama bu beklentimiz gerçekleşmedi ve hedeflenen satışlar olmadı. Şimdi bayram sonrasında ikinci el otomobil piyasasına satın alma odaklı yoğun bir talep olacağını düşünüyoruz.

İkinci el otomobillerin göreceği yoğun talepler Eylül ayı sonun akadar devam edecek. Oldukça hareketli iki ay olacak. Bu iki ay içerisinde çok sayıda ikinci el otomobilin el değiştirdiğini ve yılın satış rekorlarının kırıldığını göreceğiz.” dedi. 

ikinci el otomobil zammı

SIFIR KİLOMETRE ARAÇLARIN SATIŞ RAKAMLARI DÜŞECEK

Sıfır kilometre araç satışlarının piyasa koşullarında ilgi görmediğini söyleyen Hüsamettin Yalçın, “Türkiye'de 2021 yılı sıfır kilometre araçlar için kayıp yıldır diyemeyiz. Aylık 70-80 bin bandında satışlar oldu. Ancak kur farkı ile beraber satış rakamları Temmuz'dan itibaren gerileyecek. Haziran ayında 79 bin sıfır kilometre araç satılmıştı. Temmuz'da bu rakam 60 bin seviyesine gerileyecektir.” ifadelerini kullandı. 

İKİNCİ EL ARAÇLARA ZAM GELİYOR

İkinci el otomobillerin fiyatları hakkında da yorum yapan Hüsamettin Yalçın, “Sıfır kilometre araçların fiyatları ortalama yüzde 5 oranında yükseldi. Bu araçların çoğu 300 Bin TL ile 400 Bin TL aralığınd abulunuyor. Bu fiytat artışları ikinci el otomobilleri de etkileyecek. 

İkinci el otomobillerin fiyatları genellikle sıfır kilometre otomobillerin fiyatlarına ve talebe göre fiyatlanıyor. Şimdi baktığımızda hem talep artacak hem de sıfır kilometre arabaların fiyatları artmış. Dolayısıyla ikinci el arabalara zam kaçınılmaz hale gelmiş.

Ağuztos ayında ikinci el otomobillerin fiyatlarında bir yükseliş bekliyoruz. Bu yükseliş gerçekleştiğinde bugünkü fiyatlara oranla yüzde 8'lik bir fiyat farkı göreceğiz. Bugün ikinci el otomobil alanlar Ağustos ayındaki fiyatlarla yüzde 8 kazançlı çıkacaklar. 100 Bin TL'lik bir otomobil 108 Bin TL'ye çıkacak.” şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@