İkinci El Araç Fiyatları Ne Zaman Düşecek? Tarih Verildi

ÖTV matrah indirimi, çip sorunu, yeni üretilen araçlar, dolar kuru ve diğer ekonomik etmenler. Tüm bu sorular kapsamında en merak edilen konu ikinci el araç fiyatları ne zaman düşecek? Tarih geldi.

İkinci El Araç Fiyatları Ne Zaman Düşecek? Tarih Verildi

İkinci el araç fiyatları ne zaman düşecek? Araba almak isteyen aileler, vatandaşlar için en merak edilen soru fiyatların ne zaman düşeceği. Çok düşük modelli araçlar için bile fiyatların çok yükseldiği bu döneme dair sektör içinden açıklama geldi. Toyota Sonkar Genel Müdürü Aykan Ceylan araç fiyatlarının geleceğini ele aldı.

2. EL ARAÇ FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞECEK?

Hükümet ÖTV matrah düzenlemesinde dair çok önemli bir adım attı. Matrah oranlarının yeniden belirlendiği düzenlemede B Segmenti araçlar için 60.000 TL'yi aşan indirimler meydana geldi. Özellikle sıfır fiyatları düşen araçların ikinci el fiyatlarının düşmesinin beklendiği bu günlerde yeni bir süreç değerlendirmesi geldi. Toyota Sonkar Genel Müdürü Aykan Ceylan ikinci el araç fiyatlarının ne zaman düşeceğini yorumladı.

ikinci el araç ne zaman düşecek

Değerlendirmesinin önemli bir bölümünü sıfır araç üretim sürecine ayıran Aykan, yeterli sıfır araç olmamasının nedenini otomotiv sektörünün yıllık planlamasına bağladı. Firmaların araç üretim planlamalarına dair bir örnek veren Aykan Ceylan elde edilen bazı verilerle taleplerin toplandığını söyledi. Daha sonra üretim adedin belirlendiğini aktaran Ceyhan ani talep artışlarına ise anında yanıt verilemediği ifade etti.

ikinci el araç ne zaman düşecek 3

Toyota Sonkar Genel Müdürü Aykan Ceylan araç fiyatlarında dair değerlendirmesinde ayrıca çip sorununa değindi. Bu noktada Toyota Motor tarafından ilan edilen üretim açıklamasını hatırlatan Aykan, geçen perşembe günü Güney Asya'da yayılmasının etkisiyle yaşadığı tedarik sorunları nedeniyle, Eylül ayı küresel üretimini önceki planına göre yüzde 40 oranında azaltacağı aktardığını söyledi. Honda'nın Çin'in Guangzhou şehrinde ürettiği araçlarda da üretimin düştüğünü aynı şekilde ABD'nin Tennessee eyaletindeki araç fabrikasının da çip sorunu nedeniyle 2 hafta kapalı kalacağını aktardı.

ikinci el araç ne zaman düşecek 2

Çip sorununun arz talep dengesini bozacağını ifade eden Ceylan sıfır araç fiyatlarının da önümüzdeki süreçte yüksek kalacağını aktardı.

İkinci el araç fiyatlarının ne zaman düşeceğine ilişkin ise Sonkar Genel Müdürü Ceylan "Otomotiv sektöründe yaşanan bunca olumsuzluklara karşın ÖTV matrahlarının güncellenmesiyle düşen sıfır otomobil fiyatları yeni yıla kadar bu avantajı koruyacak gibi görünüyor. Arz - talep dengesi düzelinceye kadar 2.El otomobillerde fiyat düşüşü yakın zamanda olmasa da, fiyat artışı da olmayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.