İkinci El Araç Fiyatlarına Devlet Müdahalesi Sinyali! Piyasa Uzmanı Açıkladı Fiyatlar Takır Takır Düşecek

İkinci el araç fiyatlarında balon oluştuğunu söyleyen İslam Memiş devlet müdahalesinin yakın olduğunu ve balonun patlayacağını söyledi. Memiş fiyatların çok ciddi şekilde düşeceğini de tahmin etti.

Finans 14.01.2022 - 14:59 14.01.2022 - 15:02 Mustafa Karagöz

Altın fiyatlarına yapmış olduğu yorumlar ile dikkat çeken isimlerden birisi olan Piyasa Uzmanı İslam Memiş, altın fiyatları hakkında da açıklamalarda bulundu. Memiş son piyasa analizinde ikinci el araç fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bir süredir çok yüksek bant seviyesinde olan araç fiyatlarında dolar kuru ile birlikte belli bir oranda indirim olduğunu ifade eden Memiş, bu indirimlerin ilerleyen süreçlerde daha yüksek oranlarda ve daha belirgin şekilde olacağını öngördü. 

İKİNCİ EL ARABA ALMAYI İSTEYENLERİ HAVAYA UÇURACAK AÇIKLAMA

Pandemi süreci ile birlikte ikinci el araç sektöründe ciddi bir yükselme ivmesi oluşmuştu. Pandemi sürecinin hemen ardından araç üretimlerine ara verilmiş ve araç fiyatları artmaya başlamıştı. Salgının oluşturduğu etkilerin yanında ilerleyen süreçte TL'nin değer kayıpları yaşaması, ardından dünyada patlak veren çip krizi ve son olarak tedarik zincirinde yaşanan aksamalar araç fiyatlarının çok ciddi şekilde yükselmesine yol açmıştı. 

İkinci El Araç Fiyatlarına Devlet Müdahalesi Sinyali! Piyasa Uzmanı Açıkladı Fiyatlar Takır Takır Düşecek (2)

Aralık 2019 ile Ocak 2022 dönemini kapsayan bu dönemde hem ikinci el araç fiyatlrı hemde sıfır araç fiyatları kat kat yükseldi. Oluşan yüksek fiyat politikasına ilişkin ise sürpriz bir değerlendirme geldi. Para Piyasaları Uzmanı olan ve altın yorumları ile dikkat çeken İslam Memiş ikinci el araç sektörünün nabzını tuttu.

DEVLET MÜDAHALESİ YAKIN DEDİ

İkinci araç fiyatlarına dair yapmış olduğu değerlendirmesinde fiyatların çok yüksek olduğunun altını çizen Memiş, bir balon oluştuğunu söyledi. Yüksek fiyatların oluştuğu zaman aralığında araç satımlarına dikkat çeken Memiş, bu alanda bir yeni düzenlemelerin hayata geçebileceği sinyalini verdi. “Bu dönemde herkes galerici oldu. Bu balon da patlayacak, güzel de patlayacak. Onların hayrına olmayacak bu süreç. Devlet bu yaşananlarla ilgili çalışmasını yaptı, önümüzdeki hatalarda ciddi kararlar açıklanabilir. Bence fiyatlar normalleşir…" 

İkinci El Araç Fiyatlarına Devlet Müdahalesi Sinyali! Piyasa Uzmanı Açıkladı Fiyatlar Takır Takır Düşecek (1)

Konuşmasının devamında sıfır araç sektörünü etkileyen çip krizine de değinen Piyasa Uzmanı İslam Memiş, çip krizi nedeniyle fiyatların artmadığını savundu. Türkiye'de fiyatların artma nedenini stokçuluk olarak açıklayan Memiş "Sıfır araç satışlarında yaşanan şey tedarik ve çip krizi değil… Stokçuların tavrı, otomobil üreticilerini de rahatsız ediyor, çünkü araçları satılmıyor… Araç üreticilerinin bir takım hazırlıkları var, onu da önümüzdeki haftalarda göreceğiz." dedi.

İslam Memiş ikinci el araç fiyatları hakkında da ilan sayfalarında yer alan duyurulardaki fiyatların yakın süreçte nasıl takır takır düşeceğini hepimiz göreceğiz dedi. 

EDİTÖR NOTU: Araç fiyatlarına dair açıklama, değerlendirme haber amacıyla paylaşılmış olup asla yatırım veya al sat tavsiyesi içermez...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@