İkinci El Araçlara ÖTV Darbesi! Fiyatların Düşeceği Tarih Açıklandı

ÖTV düzenlemesine dair karar Resmi Gazete'de yer aldı. Matrah oranlarını yeniden düzenleyen karar ile birlikte marka ve modeline göre araçlarda 60.000 TL'ye varan indirim oldu.

İkinci El Araçlara ÖTV Darbesi! Fiyatların Düşeceği Tarih Açıklandı

ÖTV matrah düzenlemesine dair kararda 1600 cm3 üzerinde motor hacmi olan araçlar için 114.000 TL ve 170.000 TL rakamları sınır oldu. Ham fiyatı 114.000 TL altında olanlar içi ÖTV matrahı yüzde 45 oranında uygulanacak.

En çok araç satışının yapıldığı segmente ise ÖTV matrahı yüzde 80'den yüzde 50 oranına düştü. Ham fiyatı 114.000 TL ile 170.000 TL arasında olan araçlar için bundan sonra ki dönemlerde yüzde 50 ÖTV matrahı ödenecek.

İKİNCİ EL FİYATLARI NE KADAR DÜŞECEK? GALERİCİLER AÇIKLADI

Sıfır otomobil fiyatlarında ortalama yüzde 3 ile yüzde 17 arasında modeline göre 60.000 TL'ye varan indirimler sağlayan matrah düzenlemesinin ikinci el araç piyasasına etkisini uzmanlar yorumladı. Sektör içinde ikinci el araç fiyatlarını değerlendiren galericiler ÖTV düzenlemesinin ikinci el araçlarda da fiyat indirimine neden olağını söylediler.

2. el araç

Fiyatlar Ne Zaman Düşecek?

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, ÖTV düzenlemesinin etkilerine dair yaptığı konuşmasında fiyatların ne zaman düşeceğini açıkladı. ÖTV düzenlemesinin piyasaya çok hızlı yansımayacağını ifade eden Aydın Erkoş ilk etapta indirim beklemediklerini ancak ileriki dönemde fiyatların bir miktar geri çekileceğini söyledi.

2. el araç 2

Ciddi İndirimler Olacak

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Mersin'de araç fiyatlarını ele aldı. Son dönemde sıfır araç fiyatlarının çok yükseldiğini ifade eden Mersin, düzenleme önemli bir indirim olacağını söyledi. OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Mersin konuşmasının devamında ise "Bu düzenleme sayesinde içten yanmalı motora sahip araçların anahtar teslim fiyatı 320 bin TL'ye kadar olanlarında 40 bin ile 53 bin TL arasında bir ucuzlama olacağı görülüyor. Bu da son dönemde ulaşılmaz boyutlara ulaşan yeni araç fiyatlarında bir nebze rahatlama sağlayacak ve piyasayı canlandıracaktır." açıklamasında bulundu.

2. el araç 3

Rekabet Artacak

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik ÖTV düzenlemesine ilişkin değerlendirmelerinde, yeni oranların piyasaya etkisini ele aldı. ÖTV matrah oranlarında ki değişimin satış oranlarına olumlu yansıyacak diyen Çelik, bu değişikliği sektörün uzun zamandır beklediğini söyledi. Baran Çelik konuşmasının devamında ise ". Ülkemizin yatırım çekiciliği ve ihracat rekabetçiliği için iç pazarın gelişimi önemli, bu yapılan düzenlemenin iç pazarı canlandırıcı bir etki yaratması, iç pazarı desteklenmesi bakımından önemli bir adım olarak görüyor ve dolayısı ile rekabet gücünü artırmak sureti ile ihracata dolaylı pozitif yansıyacağını bekliyoruz." görüşlerini paylaştı.

SONRAKİ HABER