İkinci El Daire Alacaklar Dikkat! Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Ev almak isteyenlere sıfır daire ve ikinci el daire seçenekleri arasından karar veriyorlar. Peki, ikinci el daire almak isteyenler nelere dikkat etmeli?

Emlak Haberleri 11.06.2019 - 21:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Ev almak isteyenlere sıfır daire ve ikinci el daire seçenekleri arasından karar veriyorlar. Peki, ikinci el daire almak isteyenler nelere dikkat etmeli?

Sıfır dairelerin yanı sıra ikinci el daireler de alınabilmesi mümkündür. Özellikle ikinci elin bütçesinin sıfıra oranla daha uygun olmasından dolayı birçok insan bu dairelere yönelebiliyor.Hangi dairenin de satın alınacağı bütçe ve evin durumuna göre belirlenmelidir. İkinci el daireler yeni yapılmış evlere göre daha eski olduklarından dolayı satın alınırken de dikkatli davranılması gereklidir. Bu daireleri satın alacak kişilerin bazı faktörleri göz önünde bulundurulmalı ve ona göre karar verilmelidir. İkinci El Daire Alınırken Bunlara Dikkat!İster 2. El daire Diyarbakır’dan ister İstanbul’dan isterse de Ankara’dan alınsın, bu dairelerin satın alınması konusunda oldukça dikkatli olunmalıdır. Örneğin ilk olarak bakılması gereken şey binanın yaşıdır. Binanın ne kadar eski olduğu olası masrafların da artması anlamına gelebilir.Bununla birlikte binanın tesisatı konusunda da bilgi edinilmesi oldukça önemlidir. Bunun için de başvurulabilecek en basit yöntem bina sakinleri ile konuşmaktır. O binada uzun süreden beri oturan kişilerden binanın durumu konusunda bilgi istenebilmesi mümkündür.İkinci el daire almak isteyen kişilere verilebilecek bir başka tavsiye ise belediyeden gerekli olan kontrollerin yaptırılmasıdır. Her türlü kontrollün yapılması dairenin satın alınmasının ardından karşılaşılabilecek kötü sürprizlerin de önüne geçecektir. Evi Almadan Önce Bilgi Edinin!Yeni yapılmış binaların yanı sıra ikinci el dairelerde karşılaşabilecek olumsuzluklar daha yüksek olabilir. Bundan dolayı daire satın alınmadan önce her türlü tedbirin alınması gereklidir. Satılık ikinci el daire ilanı ile karşılaşılmasının ardından ilk olarak ev çok iyi bir şekilde incelenmelidir.Evin için de ya da binada herhangi bir problemin olmadığının öğrenilmesinin ardından yapılması gereken en önemli şey ikinci el daire üzerine bir ipotek ya da hacizin olup olmadığının öğrenilmesidir. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@