İkinci El Evler Faizsiz Konut Sistemiyle Nasıl Alınır?

Türkiye’de en sevilen yatırım araçlarının başında konut geliyor. Vatandaşlar konut alımları için sürekli takipte olup kendilerine uygun bir ödeme planı oluştuğunda ev almanın hayalini kuruyorlar.

İkinci El Evler Faizsiz Konut Sistemiyle Nasıl Alınır?

Türkiye’de en sevilen yatırım araçlarının başında konut geliyor. Vatandaşlar konut alımları için sürekli takipte olup kendilerine uygun bir ödeme planı oluştuğunda ev almanın hayalini kuruyorlar. Son dönemlerde gözde olan seçenek ise faizsiz ev alımı.

Başta Anadolu şehirleri olmak üzere faiz ödemeden ev alımı için oluşan talepler yükselmiş durumda. Firmalar dışında ikinci el ev almak isteyenler için bankaların konut finansmanı seçenekleri bulunuyor. Bankaların konut finansmanı seçeneklerinin nasıl işlediğini sizlerle paylaşıyoruz.

BANKALARIN KONUT FİNANSMANI İLE İKİNCİ EL EV ALIMI

Bankalar müşterilerinin ikinci el ev alımlarına aracılık ederler. Konut finansmanı kullanımları ile faiz ödemeden ikinci ev almak isteyenler ise aşağıda yer alan bankalardan faydalanabilirler. Bu bankalar müşterilerine faiz ödemeden finansman ile ev alımı sağlarlar. İşte faizsiz ev alımlarında aracı olarak kullanabileceğiniz katılım bankaları.

Ziraat Katılım Bankası

Vakıf Katılım Bankası

Türkiye Finans Katılım Bankası

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Albaraka Katılım Bankası

FAİZSİZ KONUT ALIMLARINDA SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Faizsiz konut almak isteyenler için en önemli aşama, ev alım süreci nasıl işliyor. Öncelikle müşteriler finansman kullanarak alacakları evi belirliyorlar. Daha sonra katılım bankalarından en uygun kar payı oranlarını sunan bankaya konut finansmanı başvurusunda bulunuyorlar. Bankanın finansman başvurusunu kabul etmesi sonrasında ise ev için ekspertiz çalışması yapılır.

Evin değerinin belirlenmesinin ardından katılım bankaları sağlanacak konut finansmanı tutarını belirlerler. Daha sonra müşteriler ev için peşinat ödemesi yaparlar. Banka konutu kendi adına alır ve üzerine kar payı ekleyerek vadeli olarak müşteriye satar. Bu sayede faiz ödemesi yapmamış olan müşteriler aylık taksitler halinde ev sahibi olabilirler.

NE KADAR PEŞİNAT ÖDENMESİ GEREKİYOR?

Faizsiz konut sistemi ile ev sahibi olacak vatandaşlar için en önemli detaylardan bir tanesi peşinat ödemesi. Bu rakam tamamen alınacak evin değerine bağlı olarak değişir. Katılım bankaları müşterilerine alacakları evin ekspertiz değerinin yüzde 80’i oranında konut finansmanı sağlarlar. Bu formüle göre, vatandaşlar 300 bin TL’lik bir ev almak istediklerinde 60 bin TL peşinat ödeyip geri kalan tutarı banka üzerinden aylık taksitler gibi ödeyecekler.