İkinci El Konut Stokları, Kredi Faiz İndirimi Beklentisi: Ev Almak için Doğru Zaman Mı?

Ev almak isteyen vatandaşlar fiyatların ve kredilerin ne olacağı sorusunu merak ediyorlar. Konut fiyatlarının artıp artmayacağını araştıran vatandaşlar, konut kredilerinin önümüzdeki süreçte nasıl bir yol izleyeceğini öğrenmek istiyorlar. Tüm bu konu başlıklarını analizlerle haberimizde ele alıyoruz.

Emlak Haberleri 16.02.2020 - 16:01 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Ev almak isteyen vatandaşlar fiyatların ve kredilerin ne olacağı sorusunu merak ediyorlar. Konut fiyatlarının artıp artmayacağını araştıran vatandaşlar, konut kredilerinin önümüzdeki süreçte nasıl bir yol izleyeceğini öğrenmek istiyorlar. Tüm bu konu başlıklarını analizlerle haberimizde ele alıyoruz.

Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan indirimler sonrası, ev alma hayali içerisinde bulunan vatandaşlar en doğru adımı atmanın peşinde. 2019 yılının ortasından itibaren başlayan hareketlemenin ardından konut satışlarında yükselen grafik halen ev almamış olan vatandaşlar için bir soru işareti oluşturdu. Zira konut stoklarının azalması, konut kredis faiz oranlarında yaşanan indirim avantakını götürdü. EV ALMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN MI?Konut üretiminde yaşanan maliyet sorunu fiyatlara doğrudan yansıyor. Öyle ki dolar kurunun son yıllarda ki yüksek artış konut maliyetlerini yüzde 100 oranında artırmış durumunda. Bu durumda alt gelir grubu ve orta gelir grubunda vatandaşlar için sıfır konut almak çok zor hale geldi. Fiyatlarda yaşanan bu yüksekliğe birde üretilen konutların üst sınıf kesime hitap etmesi ev alacakları vatandaşları ikinci el konutlara yönlendirdi.VATANDAŞLAR İKİNCİ EL KONUT ALIYORLARKonut satış rakamlarına dair yapılan araştırmalarda ortaya çok önemli veriler çıkıyor. Konut kredisi faiz oranlarının düşmesinin ardından ev alan vatandaşların büyük bir bir kısmı ikinci el konutları tercih ettiler. Sıfır konutlar için sunulan yüzde 0.78, yüzde 0.79 gibi ekstra avantajlı konut kredileri bile bu oranı değiştirmedi. Vatandaşların ikinci el konutları tercih etmesinin nedeni ise sıfır konut ile ikinci el konutlar arasındaki fiyat farkı. Bu fark aynı semtte bazen 3 hatta 4 kat fazla olabiliyor. Bu durumlarda vatandaşlar ise yeni yerine ikinci el konut alımlarına yöneldiler. SIFIR KONUT STOKLARI DURUYOR, İKİNCİ EL KONUT STOKLARI AZALDIKonut stoklarına dair yapılan bir araştırma sonucunda ise Türkiye geneli 900 bin ile 1 milyon arasında konut stoku olduğu belirtiliyor. Bu stokların çok ciddi bir bölümü sıfır konutlardan oluşmakta. Bu durum ise konut alımlarının ikinci el konutlarda olduğunu ve sıfır konutların tercih edilmediği göstriyor.KONUT FİYATLARI DÜŞER Mİ? KREDİ FAİZ ORANLARI NE OLUR?İkinci el konutların azalmasının ardından vatandaşlar sfır konutlara yönelecektir. Ancak sıfır konutlarda kampanyalar yada indirimler olmazsa altı gelir grubunun bu konutlara yönelmesi pek olası görülmüyor. Bunun yanında TOKİ'nin sosyal konut projelerinde sağlanan özel avantajlar vatandaşların sıfır konut alımlarında bu projelere itiyor.Konut kredisinde ise faiz oranlarına dair bazı ipuçları bulunuyor. Enflasyon oranlarının azalması ile birlikte gelebilecek yeni PPK faiz indirimi bankaların konut kredisi faiz oranlarında indirime neden olabilir. Ancak bu konuda net bir değerlendirmede bulunmamak mümkün değil.ÖZEL Haber


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@