İkinci El Konutlarda Fiyatlar Düşüyor! Zamlar İptal Edilmeye Başlandı

Döviz kurunun düşmesiyle hızla artan konut fiyatları düşüyor. Mülk sahipleri zamlarını geri çekmeye başladı.

Emlak Haberleri 28.12.2021 - 12:07 28.12.2021 - 12:07 Büşra Uluşen

Döviz kurundaki ani düşüş konut sektörünü de derinden etkiledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta ekonomi ile ilgili yaptığı açıklamalar sonrasında 18 lira olan dolar, bir anda 11 lira seviyesine gerilemişti. Dolar düşünce son iki ayda zam yapılan kalemlerde de indirime gidilmesi kaçınılmaz oldu.

İkinci El Konut Fiyatları Düşüyor!

Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'ün haberine göre, emlak ilan platformu CEO'su Tolga İdikat kura bağlı fiyat değişimini yorumlayarak 6 gün içerisinde 7 bin 800 ilanda fiyatların düşürüldüğünü gözlemlediklerini, bu rakamın bir önceki 6 güne göre 3 kat daha fazla olduğunu belirtti. 

Kiralık konutlarda bir anda fiyatların yükselmesinin ardından doların düşmesiyle birlikte fiyatların yüzde 13 oranında düşürüldüğü tespit edildi. Mevcut kurun inmesiyle ikinci el konutu olan vatandaşlar da dairelerinde indirim yapmaya başladı. 

Fiyatların en çokdüştüğü iller ise İstanbul, Ankara, Muğla, Antalya ve Aydın olarak kaydedildi. 

Dolar Düşünce Fiyatlar da Düştü

 Günümüzde dolar ile gayrimenkul satışı yapmak her ne kadar yasak olsa da mülk sahipleri dolara endenksli olarak fiyatlama yapıyor. Dolar düşünce fiyatlar da düşüyor, dolar artınca fiyatlar da artıyor. Ancak konut piyasasında 'indirim' denilebilecek bir durum söz konusu değil. Mülk sahipleri yalnızca fiyatlara yaptıkları zammı geri çekiyorlar. Bu da mülkün ilana ilk çıkışından yine bir miktar pahalı fiyatlara denk geliyor. 

konut-3

Pahalı Konut Satanlar Pazarlığa Başladı

Dolar yükseldikten sonra hızla fiyatlara zam yapan mülk sahipleri, kur indikten sonra önce zamları geri çekti sonra da fiyatlarda pazarlık yapmaya başladı. Önceki haftalarda satıcılarda genellikle 'ucuza mı satıyorum' hissi varken şu an piyasanın durgunlaşmasıyla 'Ya satamazsam?' korkusu başladı. Bu nedenle zam üstüne zam yapan mülk sahipleri, satış için pazarlığa oturdu. 

Yeni Konutlarda Fiyatlar Yükseldi

Merkez Bankası tarafından açıklanan Ekim ayı verilerine göre, konut fiyatları yüzde 40 oranında arttı. Yeni ev fiyat satışı ise yüzde 48'e ulaştı. Yeni konutlardaki fiyat artışlarının temeli, inşaat malzemelerindeki zamlardan kaynaklanıyor. İnşaat malzemelerine dolar düşüşü kadar bir indirim yapılırsa, fiyatlarda buna göre yavaş artar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@