İklim Değişikliği Türkiye'nin Bir Numaralı Gündem Maddesi Olmalı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iklim değişikliği ile mücadele programı açıklarken Ekonomi Gazeteciler Derneği (EGD)'de konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 27.07.2019 - 11:40 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iklim değişikliği ile mücadele programı açıklarken Ekonomi Gazeteciler Derneği (EGD)'de konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı'na denk gelen Ekonomi Gazeteciler Derneği (EGD) toplantısında bu sene gündem sansürsüz iklim olarak belirlendi. EGD Başkanı Celal Toprak, Prof. Dr. Doğanay Tolunay, Bangladeş Başkonsolosu Dr. Muhammed Munir ul İslam, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ın yanı sıra EGD üyelerinin katıldığı toplantıda Türkiye'nin bir numaralı gündem maddesinin iklim değişikliği olması gerektiği açıklandı. Sadece Bangladeş'ten 50 Milyon İnsan Göç Edecek! Bangladeş Başkonsolosu Dr. Muhammed Munir ul İslam “Başta iklim değişikliği olmak üzere ülkemizde her alanda çok fazla deformasyon değişikliği yaşanıyor” diyerek konu hakkında uyarıda bulundu. Bangladeş yaşanan iklim değişikliği nedeni ile ortaya çıkan olumsuzluklardan en fazla etkilenen ülkeler sıralamasında ilk sırada yer alırken su altında kalan kara miktarı her geçen gün artıyor. Yaşanan olumsuzluklar nedeni ile Bangladeş'ten 50 milyon insanın göç etme zorunluluğunun ortaya çıkması riski bulunuyor. Sıcaklık 2030 Yılında Kritik Eşiği Aşacak! Gerekli önlemler alınmadı takdirde en geç 2030 yılında dünyanın kritik sıcaklık olarak belirlenen 1,5 derece eşiğini aşacağını belirten Gazeteci Hakan Güldağ, “2030 yılına kadar bir şeyler yapılmazsa sıcaklık 1,5 derece kritik sınırı aşacak” dedi.Panelde söz olan bir diğer isim olan Prof. Dr. Doğanay Tolunay ise yapmış olduğu açıklamasında  “Dünyada altı çeşidi bulunan atmosfere verdiğimiz sera gazını azaltmamız gerekiyor. Bunun yanı sıra fosil yakıtlarını da artık kullanmayalım.Sera gazlarının üçte ikisi sanayi bölgesinden, üçte ikisi ise ormanlardaki doğal ortamların kaybolmasından oluşuyor” diyerek dünyanın ve Türkiye'nin acilen konu hakkında gereken önlemleri almasının gerektiğini söyledi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@