İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası'ndan İlaç Fiyatlarına Zam Talebi

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası, ilaç kurunun yüzde 70 çıkarılması için talepte bulundu. Talebin onaylanması durumunda ilaç fiyatları yüzde 75 zamlanacak.

Finans 16.05.2022 - 14:20 16.05.2022 - 14:20 Gülşah Konuk Akın

Güncel piyasa kuru ile ilaç fiyatlarının belirlenmesini etkileyen ilaç euro kuru arasındaki ciddi fark, ilaç sektörünün üretim yapmasında sorun yaşatırken bir yandan da vatandaşı ilaca erişiminde sıkıntılar meydana getiriyor. İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası, kurda yaşanan değişimden dolayı ikinci kez kur güncellemesi yapılmasını talep etti. 

Tüm dünyayı pek çok farklı alanda etkisi altına alan Kovid-19 pandemi sürecinde üretim maliyetleri bir hayli arttı. Salgın nedeniyle yaşanan küresel tedarik sıkıntılarına rağmen vatandaşın ilaca kolay erişebilmesi için Türk İlaç Endüstrisi çalışmalarına hiç ara vermeden devam etti. Şimdilerde ise ilaç kuru nedeniyle sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Enerji fiyatlarında meydana gelen artış, tedarik ve lojistik sıkıntılarının dünya çapında devam etmesi, ilaç aktif maddesi, ilaç yardımcı maddeleri, ambalaj ve taşıma fiyatları da artınca ilaç endüstrisi ağır bir yükün altında ezilmeye başladı.

2021 yılının sonundan itibaren ilaç sektöründe ortalama maliyet artışları, ilacın etkin maddesinde %99, yardımcı maddesinde 8, enerjide 2,6, taşımada %228 ve ambalajlamada da 3 oranında yapıldı. Bütün bu artışlar ile ilaç üreticileri, 2022 Şubat ayında 6.2925 TL olarak açıklanan ilaç euro kuru nedeniyle sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Şubat ayında açıklanan bu ilaç euro kuru, bu zamana kadar belirlenen seviyelerin en düşüğü. Bu nedenle de hem ilaç üretiminde hem de tedarikte sıkıntılar yaşanıyor.  

ilaçlara-zam-talebi

YIL İÇİNDE BİRDEN FAZLA GÜNCELLEME TALEP EDİLDİ

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Savaş Malkoç, yaşanan sıkıntılara ilişkin açıklama yaparak: “2022 ilaç kuru Şubat ayında 6,2925 TL olarak belirlendi. Söz konusu kur, güncel euro kurunun sadece yüzde 40’ına karşılık geliyor ve bu oran tüm zamanların en düşük seviyesinde yer alıyor. İlaç kuru maalesef içinde bulunulan yılın değil bir önceki yılın kur ortalamasına göre belirleniyor. Bu, sektörün mevcut cari yılda yaşanacak kur riskine karşı tamamen korumasız kalmasına neden oluyor. Türk ilaç endüstrisi olarak her koşulda önceliğimiz ülkemiz ve halkımızın sağlığı olmuştur. Sorumluluğumuzun bilinciyle, bu zorlu ekonomik koşullar altında dahi ilaç arzının kesintiye uğramadan sürmesi için gece gündüz çalışıyoruz. Ancak, endüstrimizin büyük kayıplar vermemesi ve toplumun ilerleyen süreçte ilaca erişiminde daha fazla sorun yaşamaması adına bu seneden başlamak üzere ilaç kurunda yıl içinde birden fazla güncelleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

SGK TARAFINDAN UYGULANAN İNDİRİMLER GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Malkoç, devletin her türlü ilacı uygun fiyatlar ile millete sunma çabasına katkı sağladıklarını, uzun süredir ilaç kurunda mevzuatın dışında daha düşük artış oranı olmasına da razı oldukları, son 5 yıl içerisinde sektörün kur fedakarlığını %68 olarak geliştiğini söyledi ve sektörün artık buna dayanacak gücü kalmadığını vurguladı. Malkoç ayrıca SGK tarafından uygulanan indirim oranlarının da mutlaka gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@