İlam Nedir, İlamlı ve İlamsız İcra Takibi Nasıl Yapılır?

Bir mahkemenin almış olduğu son karar anlamına gelen şey ilamdır. Peki, ilamlı icra takibi ve ilamsız icra takibi nasıl yapılır? Detaylar haberimizde!

EMLAK TERİMLERİ 14.08.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Bir mahkemenin almış olduğu son karar anlamına gelen şey ilamdır. Peki, ilamlı icra takibi ve ilamsız icra takibi nasıl yapılır? Detaylar haberimizde!

Açılan bir davanın yetkili mahkemelerce karara varılmasından ardından bu kararın bir nüshasına ilam denmektedir. Özellikle ilamlı icra takiplerinin yapılabilmesi için bu belge çok önemlidir.Ancak ilamın yerine geçen bazı belgeler de mevcuttur. Bu belgelerden bir tanesi mahkemede hazırlanmış olan sulh ve kabullerdir. Ayrıca noterden alınan onaylı senetler de ilamın yerine kullanılabilmektedir. İlamsız İcra Takibi Bir borcun ödenmemesi gibi durumlarda icra takibi yöntemine başvurulabilir. Bir kişi borcunu alamadığı durumlarda borçluyu mahkemeye vererek icra takibini başlatabilir.İcra takipleri ilamlı ve ilamsız olmak üzere iki şekilde başlatılabilir. İlamsız icra bir mahkeme kararı olmadan alacaklı kişinin icra takibini başlatmasıdır. Bunun için alacaklı kişinin icra dairesine başvuruda bulunması gereklidir. Bu başvurunun ardından borç sahibine ödemeyi yapmasına dair bir tebligat gönderilir. İlamsız icra takipleri yalnızca borcun para ve teminatlar olması durumunda yapılabilir. Hakkında ilamsız icra takibi başlatılan kişi ise bu karara itiraz edebilir. İtiraz tebligatın ulaştırılmasının ardından 7 gün içerisinde yapılmalıdır. Bu itiraz ile borcun bir kısmının ya da tamamının reddedilmesi mümkündür. İlamlı İcra Takibi Genellikle alacaklılar dava açma işlemine gerek kalmamasından dolayı ilk olarak ilamsız icra takibi başlatırlar. Bunun ardından borç hala tahsil edilmez ise bu durumda yapılacak şey ilamlı icra takibi sürecine geçilmesidir.İlamlı icra takiplerinde mahkemece alınmış icra kararının olması gereklidir. İlamsız icra takibinde borçluya ödeme yapılması konusunda tebligat iletilir. Fakat ilamlı icra takibinde ise borcu olan kişiye direkt olarak icra emri yollanır. Ayrıca ilamlı icra itirazı söz konusu değildir. Alacaklının elinde bir mahkeme kararının yani ilamın olmasından dolay bu icraya itiraz edilememektedir.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@