İlbank Şartsız Kentsel Dönüşüm Kredisi Verecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kentsel dönüşümde yeni yol haritası ve strateji belgesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Kentsel Dönüşüm 06.02.2019 - 10:58 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kentsel dönüşümde yeni yol haritası ve strateji belgesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kentsel dönüşümde yeni dönemi içeren son derece önemli açıklamalarda bulundu. Ankara'da düzenlenen "Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem Tanıtım Toplantısı"nda konuşma yapan Bakan Murat Kurum Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi'ni açıkladı. İller Bankası Kentsel Dönüşüm Kredisi Verecek! İller Bankası tarafından kentsel dönüşüm kredisi verileceğini açıklayan Bakan Murat Kurum gerekli yasal düzenlemeleri yaptıklarını söyledi. Bu yasal düzenlemelerin ardından İller Bankası tarafından nüfusun 25 binin üzerinde olduğu tüm yerleşim yerlerinde kentsel dönüşüm kredisi verilmesinin önü açıldı.Bakan Murat Kurum'un açıklamalarından önemli satır başları ise şöyle;Her Yıl En Az 300 Bin Konut Dönüşecek! Hedef her yıl 300 bin konutu dönüştürmek. Bunun 30 binini bakanlık ve TOKİ yapacak. Kalanı özel sektör yapacak. Hedef, kentsel dönüşümü 20 yılda tamamlamak. Kentsel dönüşümde yeni dönem 7 temel hedef üstüne inşa edildi. Afet risklerinin bertaraf edilmesi, çevresel, tarihi ve kültürel değerlerin korunması, yatay mimarinin esas alınması, engelli dostu şehirler kurulması, yapılaşma sonrası oluşacak değer artışının adil olarak paylaştırılması temel hedefler arasında.Her Kentin Kendi Kentsel Dönüşüm Anayasası OlacakHer kente özel kentsel dönüşüm anayasası geliyor. Her belediye kendi il ve ilçesi için kentsel dönüşüm strateji belgesi hazırlayacak. Sadece ihtiyaç kadar konut üretilecek. Kentsel dönüşüm alanları ilan edilmeden önce vatandaşlardan talep toplanacak.Bundan Sonra Yarım Kalan Konut Projesi Olmayacak, Maketten ve Temelden Konut Satışı Yasaklanacak! Hiçbir konut yarım kalmayacak. Bu amaçla kentsel dönüşüme dahil olacak müteahhitlere kriter gelecek. Maketten veya temelden konut satışı bitecek.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@