İlber Ortaylı'dan Flaş Kanal İstanbul Açıklaması: ABD Neden Destek Veriyor Açıkladı, Montrö Sözleşmesini Hatırlattı!

Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren savaşın ardından yeniden gündeme gelen Kanal İstanbul projesi hakkında bir açıklamada ünlü tarihçi İlber Ortaylı tarafından yapıldı.

Emlak Haberleri 28.02.2022 - 16:55 28.02.2022 - 16:57 Gülcan Özer

Ukrayna'da patlak veren savaş sonrasında gözler bir kere daha Kanal İstanbul projesine çevrildi. Rusya'nın Perşembe günü tüm dünyaya kafa tutarak Ukrayna topraklarına resmen askeri müdahale başlatmasının ardından açıklama yapan Ukrayna Türkiye'den boğazı Rus gemilerine kapatmasını talep etmişti. 

Konu hakkında açıklama ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğul tarafından yapılmış, Türkiye'nin Montrö sözleşmesini uygulayacağını duyurmuştu. Gelen karşılıklı açıklamaların ardından dev proje bir kere daha tartışmaya çıkmış, Kanal İstanbul'un yapılması durumunda Montrö Sözleşmesi ile Türkiye'nin boğazlarda kazandığı gücün yitirileceği iddia edilmişti.

 İLBER ORTAYLI KANAL İSTANBUL İÇİN NE DEDİ?

Türkiye'nin yetiştirmiş olduğu en büyük tarihçilerden biri olan İlber Ortaylı, Rusya ile Ukrayna arasında yaşana savaşı değerlendirdi. Özel bir televizyon kanalının canlı yayınında gazeteci Cem Küçük'ün konuğu olan Ortaylı Rus lider Putin tarafından yapılan hamleleri değerlendirirken konu Kanal İstanbul projesine geldi. Ortaylı Türkiye'nin yapacağı Kanal İstanbul projesini değerlendirdi. 

Boğazların Rus gemilerine kapatılması talebini değerlendiren Ortaylı Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerin boğazdan gemi geçirebileceklerini belirterek "Montrö bizim için olabilecek en iyi boğaz statüsüdür'' değerlendirmesinde bulundu. Amerika'nın Karadeniz'e girişinin mutlaka engellenmesi gerektiğini belirten Ortaylı "Bu yüzden Kanal İstanbul'a dikkat etmek gerekir. ABD Kanal İstanbul'u boşuna desteklemiyor. Amerikalar ve okyanus ötesi milletiler projeye dahil olmamalı" diyerek Kanal İstanbul projesine karşı çıkan isimler arasında yer almış oldu. Proje daha önce de Amerika'nın Karadeniz'e girmesini sağlayacağı iddiaları ile Rusya tarafından eleştirilmişti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@