İlk 5 Aylık Enflasyon Farkı Oranı Üzerinden Temmuz Emekli ve Memur Maaşı Tablosu Kaç TL Oldu?

TÜİK TEFE TÜFE Mayıs ayı enflasyonu rakamları üzerinden ilk 5 aylık enflasyon farkı toplamı belli oldu. Peki, memur enflasyon farkı kaç oldu, emekliye, memura enflasyon farkı ne kadar verilecek?

İlk 5 Aylık Enflasyon Farkı Oranı Üzerinden Temmuz Emekli ve Memur Maaşı Tablosu Kaç TL Oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Mayıs ayı enflasyonu ile memur ve emeklilere ödenecek Temmuz maaşı için kullanılacak enflasyon farkı hesaplamasında 5. veri belirlenmiş oldu. İlk 6 aylık enflasyon toplamı ile memur ve emeklilere devlet tarafından ödenecek olan enflasyon farkı zammı rakamı netleşmiş olacak.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de enflasyon rakamlarında büyük bir hızla yükseliş yaşanırken ne yazık ki enflasyonun yükselmesi ile yaşanan zam yağmuru sabit gelirlilerinin maaşının erimesine neden oldu. Memur ve emekli maaşlarına enflasyon farkı zammı yansıtılırken gözler asgari ücrete ara zam müjdesine çevrilmişti.

ASGARİ ÜCRETE ARA EK ZAM GELECEK Mİ, TEMMUZ AYINDA ASGARİ ÜCRET MAAŞINA ENFLASYON ZAMMI YAPILACAK MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dün AK Parti Kızılcahamam Kampında yapılan konuşmada "Değerli kardeşlerim, petrol fiyatlarının 2-3 kat arttığı bir dönemde, dünyada neyin nereye geldiğini takip ediyorsunuz. Ücretliler başta olmak üzere her kesimden vatandaşımızın gelirlerini artırarak aradaki farkı kapatacak programları hazırlıyoruz" ifadelerine yer verilmesi asgari ücrete zam beklentisi oluşmasına neden olmuştu.

5 aylık enflasyon farkı ne kadar

İLK 5 AYLIK ENFLASYON TOPLAMI YÜZDE KAÇ OLDU, OCAK, ŞUBAT, MART NİSAN, MAYIS TEFE TÜFE ENFLASYON FARKI ZAMMI YÜZDE KAÇ ÇIKTI?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından ilan edilen aylık enflasyon raporuna göre Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayına ilişkin veriler resmi olarak belirlenmiş oldu. Açıklanan raporlara göre

TÜİK TEFE TÜFE Ocak ayı enflasyon oranı yüzde 11.10

TÜİK TEFE TÜFE Şubat ayı enflasyon oranı yüzde 4.81

TÜİK TEFE TÜFE Mart ayı enflasyon oranı yüzde 5.46

TÜİK TEFE TÜFE Nisan ayı enflasyon oranı yüzde 7.25

TÜİK TEFE TÜFE Mayıs ayı enflasyon oranı yüzde 2.98 olarak ilan edildi.

tüik enflasyon oranları

İLK 5 AYLIK ENFLASYON TOPLAMI ÜZERİNDEN EN DÜŞÜK MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI KAÇ TL OLACAK, TEMMUZ ZAMMI YÜZDE KAÇ OLUR?

İlk 5 aylık enflasyon toplamı ve 6 aylık enflasyon tahmini beklentisi ile Cumhurbaşkanı jesti, refah payı gibi tüm kriterlerin hesaplamaya dahil edilmesinin ardından Temmuz ayında emekli maaşlarına ortalama yüzde 35-40 arasında zam yapılması bekleniyor.

zamlı emekli maaşı hesaplama 2022

En düşük 2000 öncesi SSK emekli maaşı 4 bin 265 liraya yükselirken, 2000 sonrası emekli maaşı 2 bin 768 lira, Bağ-Kur'lu emekli maaşı 3 bin 254 TL olarak ödenecek. Tüm ödeneklerin dahil edilmesi ile en düşük memur maaşı 8 bin 679 TL, en düşük emekli memur maaşı ise 5 bin 791 TL olacak.

Haber Kaynağı: Emlak365.com