İlk Açıklama Geldi: Konut Fiyatları Ne Zaman Düşecek?

Konut fiyatlarında yaşanan rekor yükseliş astronomik rakamlara neden olurken ev fiyatları ne zaman düşer sorusuna ilk yanıt geldi! Ev fiyatlarına indirim gelecek mi, fiyatlar düşer mi?

Emlak Haberleri 14.06.2022 - 09:58 14.06.2022 - 10:05 Gülcan Özer

Türkiye genelinde konut fiyatları her geçen gün daha da yükselmeye devam ederken hükümet tarafından açıklanan yeni konut kredisi destek paketi bu yükselişin daha da hızlanmasına neden olmuştu. Hem satılık hem de kiralık ev fiyatlarında yapılan fahiş zamlar hükümetin merceği altına alınırken konut fiyatlarının düşeceği tarihte merak konusu olmuştu. 

Ekonomistler bu konuda ikiye ayrılırken gayrimenkul sektörünün nabzını tutan emlakçılar ise konut fiyatlarında en az 2 sen boyunca indirim beklemediklerini duyurdu. Peki, ev fiyatları düşer mi, ne zaman düşecek, konut fiyatlarında yaşanan yükseliş sürer mi?

KONUT FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞECEK, DÜŞER Mİ?

Merkez Bankası tarafından açıklanan konut fiyat endeksi raporuna göre Türkiye genelinde en düşük konut fiyatı 950 bin TL bandını aşarken İstanbul'da ise bu rakam 1 milyon 500 bin lirayı aşarak büyük bir şok etkisi yaratmıştı. Dar gelirli vatandaşlar ve asgari ücretli çalışanlar sonrasında yeni zamlarla orta gelirli vatandaşlar için de ev sahibi olmak hayal olmuştu. 

konut fiyatları ne zaman düşer

Konu hakkında bir öneri de Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği tarafından sunuldu. Kullanım hakkı satış modeli önerisinde bulunan dernek bu modelin İngiltere'de kullanıldığını ve konutu alan kişinin sadece kullanım hakkını aldığını, böylelikle arsa parası ödemekten kurtulduğunu dile getirdi. Bina yıkılana kadar kişi kullanım hakkına sahip olurken bu hakkı miras olarak bırakabiliyor. 

Böyle bir sistemin Türkiye'de de hayata geçirilip geçirilemeyeceği tartışılırken konut fiyatlarında enflasyon rakamlarında ve döviz kurunda anlamlı bir düşüş ve istikrar sağlanmadan gerileme yaşanmasının son derece zor olduğu, arzın da bunlara ek olarak arttırılması ve yeni konut üretiminin teşvik edilmesi gerektiği belirtiliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@