İlk Beklenti Açıklandı! Merkez Bankası Kasım'da 100 Baz Faiz İndirecek

Merkez Bankası'nın kasım ayı PPK faiz kararına ilişkin NTV'de dikkat çeken bir haber yer aldı. Haberde TCMB'nin Kasım ve Aralık'ta 100 baz puan faiz indirimi yapabileceği değerlendirildi.

Finans 12.11.2021 - 10:28 12.11.2021 - 10:31 Mustafa KARAGÖZ

Merkez Bankası'nın bir önceki ay olmuş olduğu faiz indirimi kararı ile piyasalar dalgalanmıştı. Beklenmeyen oranda alınan faiz indirimleri ile politika faiz oranları yüzde 16.00 seviyesine indirilmişti. Bu oranın kasım ve aralık ayında da indirilmeye devam edeceği ve politika faiz oranlarının yüzde 14.00 seviyesinden yılın tamamlanacağı öne sürüldü. 

MERKEZ BANKASI KASIM AYINDA 100 BAZ PUAN İNDİRİME GİDECEK İDDİASI

Kasım ayı Para Politikaları Kurulu toplantısından çıkacak sonuca ilişkin NTV'de bir değerlendirme yer aldı. NTV muhabiri Ahmet Ergen, Merkez Bankası'nın alacağı kararlara ilişkin gündemi ele aldı. Merkez Bankası'nın faiz indirimi yapacağının beklendiğini ifade eden Ergen şu ifadeleri kullandı. 

"Piyasaların beklentisi bu ayda faiz indirimlerinin süreceği yönünde, 100 baz puanlık bir faiz indiriminin beklenildiği, Merkez Bankasından verilen son değerlendirmeler çerçevesinde, hatta bazı analizlerin raporlarında değerlendirmelerinde aralık ayında da faiz indirimlerinin devam edeceği var."

Söz konusu haberde ayrıca 2021 yılı sonunda politika faiz oranlarının yüzde 14 seviyesinde kapatacağı yönünde ifadeler, değerlendirmeler var, açıklaması yer aldı. 

KASIM PPK NE ZAMAN?

Merkez Bankası faaliyet takvimine göre Kasım 2021 dönemi PPK toplantısı önümüzdeki hafta içerisinde gerçekleştirilecek. 18 Kasım Perşembe günü düzenlenecek toplantı saat 10.00'da başlayacak. Merkez Bankası Başkanı şahap Kavcıoğlu'nun başkanlık edeceği toplantıya dair karar ise aynı gün saat 14.00'de duyurulacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@