İlk Defa Ev Alacaklar İçin Dev Kampanya: Dolar ve Altın Bozdurana 0.99 Faizle Konut Kredisi Desteği!

Konutta KDV indirimi sonrası düşen satışları arttırmak için yeni formül açıklandı. İlk kez ev alanlara faizsiz konut kredisi beklenirken dolar, altını olanlara düşük faizli kredi desteği bekleniyor!

Emlak Haberleri 18.02.2022 - 18:39 18.02.2022 - 18:39 Gülcan Özer

Ev fiyatlarında yaşanan sert yükseliş ve konut kredisi faiz oranlarının da artması nedeni ile pek çok kişi ev alımını ertelemek zorunda kalırken düşen sıfır konut satışları nedeni ile sektörde yeni destek talebi beklenmeye başlanmıştı. Süreçte ilk adım olarak konutta KDV indirimi gündeme gelmişti. 

Gıdada KDV indirimi sonrasında inşaat sektörü içinde KDV indirimi gündeme gelmiş ve sıfır konut satışında uygulanan yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 8 ya da 1 seviyesine çekilebileceği dile getirilmişti. Süreçte yeni beklenti ilk kez ev alanlara düşük faizli konut kredisi desteği verilmesi de gündeme geldi. 

DOLARI VE ALTINI OLANA BANKALARDAN DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ DESTEĞİ! 

Dünya Gazetesi köşe yazarı Sadi Özdemir bugün köşesine taşıdığı yazısında Sinpaş Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Çelik’in taleplerini aktardı. Çelik konut sektörünün yeni talebini duyururken "İlk defa ev alacaklar için uygulanacak kampanya ile belirli bir tarihte bankalarda döviz mevduatı bulunan gerçek kişiler, gayrimenkul alırsa bedelin yüzde 30’luk kısmını dolardan TL’ye çevirmesi halinde gayrimenkul değerinin kalan kısmı için aylık yüzde 0,99 faizle 120 ay vadeli konut kredisi verilsin.

konut-kredisi

Altın tasarrufu olanlar içinse finansal kuruluşlarda altın hesabı açan müşteriye yüzde 100 LTV (Loan to Value-Kredi/ Değer Oranı) ile konut kredisi kullandırılsın" dedi. Yeni sistem hayata geçirildiğinde blokeye alınan altın ve dolar tutarına göre düşük faizli konut kredisi desteği sağlanacak. Bu oranın en düşük yüzde 0.99 olması talep ediliyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@