İlk İndirimler Geldi! Araç Sektöründe Dolar Düzenlemesi Fiyatlar 40.000 TL Birden Düştü

Araç almak isteyenler için dolar kuru indirimi geldi. Peugeot, Citroen gibi markalar satış fiyatlarında yüzde 10'a varan indirimler yaptılar. İşte yeni fiyat tabloları.

Finans 21.12.2021 - 16:38 21.12.2021 - 16:38 Mustafa Karagöz

Araç sektöründe Aralık ayı olağandışı bir dönem oldu. İlan edilen fiyatlara dönem içinde iki defa çok sert zamlar yapıldı. Firmalar fiyatlarını sürekli güncellediler. Öyle ki bazı modellerde araçlar 140 bin TL birden yükseldi. Araç fiyatlarında dolar kuruna bağlı olarak yaşanan artışlar sektörde deprem etkisine neden olurken dolar kurunun düşmesiyle ilk çözülmeler başladı. 

DOLAR KURUNA BAĞLI FİYAT İNDİRİMLERİ GELDİ

Sıfır araç alacaklar için fiyatlar yeniden belirleniyor. Dolar kurunun 18 TL bandına çıkmasıyla birlikte sıfır araç fiyatları firmaların resmi sitelerinde değişmişti. 

Aralık ayı başında açıklanan fiyatlara ayın ilk haftasında zam gelmişti. Dolar kurunun 13 TL olduğu dönemde gelen zamların ardından bir diğer zam ise kurun 16 TL seviyelerinde gelmişti. 

Tüm bu zamlar fiyatları doğrudan etkilerken Türkiye'de üretilen Renault Clio model araçlarda yaşanan fiyat artışları 140.000 TL'lere ulaşmıştı.

Dolar kuruna bağlı zamlar araç alacakların heveslerini kırarken fiyatlar yeniden şekillenmeye başladı. Dolar kurunun yeniden 13 TL seviyesine indirilmesinin ardından araç fiyatları da güncellendi. 

Gün içerisinde Renault ve Dacia markaları resmi sitelerinde fiyat listelerini kapattılar ve yeni fiyatları açıklayacağını ilan ettiler. Bu iki markanın hemen ardından ise BMW, Land Rover, Mini Cooper, Hyundai, Opel ve Citroen markaları da araçlar için yeni satış fiyat listelerinin açıklanacağını ilan etti. Bu markalar arasından ise Citroen, Opel ve Peugeot, bugün itibarıyla tüm modellerinde fiyatları düşürdüler. İlan edilen yeni dönem satış fiyatlarında yapılan ilk indirimler yüzde 10 bandında oldu. 

Ortalama fiyatı 400.000 TL'ye kadar çıkan araçlarda yapılan ilk indirimler 40.000 TL ile 50.000 TL olurken firmalar dolar kuru değişimleri ile fiyatlarda yeni güncellemeler olabileceğini ilan ettiler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@