İlk Kazma Öncesi Tartışmalar Alevlendi: Kanal İstanbul Mu, Kuzey Marmara Otoyol Projesi Mi?

26 Haziran 2021 tarihinde düzenlenecek olan temel atma töreni Kanal İstanbul'a ilk kazma olarak lanse edilmişti. Kanal İstanbul'un temeli atılıyor haberlerine muhalefet tepki gösterdi ve temeli atılacak köprünün Kanal İstanbul'la ilgisi olmadığı, Kuzey Marmara Otoyolu projesine ait olduğu iddia edildi. Detaylar haberimizde!

EMLAK HABERLERİ 25.06.2021 - 08:34 25.06.2021 - 08:34

Kanal İstanbul projesi Türkiye'nin en çok konuşulan 1 numaralı gündem maddesi olmaya devam ederken dev projede ilk kazmanın 26 Haziran 2021 tarihinde atılacağı ilan edilmişti. Kanal İstanbul köprüleri arasında gösterilen ilk köprünün temel atma töreni için şantiyede hazırlıklar sürerken İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ortaya çok konuşulacak bir iddia attı. 

TEMELİ ATILACAK OLAN KÖPRÜ KANAL İSTANBUL PROJESİNE Mİ, KUZEY MARMARA OTOYOL PROJESİNE Mİ AİT?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesine şiddetle karşı çıkmaya devam ederken Sazlıdere Barajı'nda düzenlediği basın toplantısında Cumartesi günü düzenlenecek olan temel atma töreninin adına Kanal İstanbul projesi temel atma töreni densede aslında bu törenin Kuzey Marmara Otoyolu’nun TEM Hasdal Kavşağı-Nakkaş Kavşağı arasındaki Kuzey Marmara Otoyolu Bağlantı Yolu projesine ait olduğunu iddia etti. 

Başkan İmamoğlu "Bu güzergahtan geçecek yol, 2006 yılında 1/100.000 Çevre Düzeni Planında işlenmiştir. 29 Nisan 2010 tarihinde, dönemin Ulaştırma Bakanı tarafından İstanbul’a yapılacak 3. köprünün güzergahı bir basın toplantısıyla açıklanmıştır. Kanal İstanbul ise ilk kez 27 Nisan 2011 tarihinde açıklanmıştır. Yani bu güzergâhtaki yol projesi, buraya yapılacak köprüye kadar Kanal İstanbul fikrinden 1 yıl önce belirlenmiştir" diyerek köprünün Kanal İstanbul projesi ile bir ilgisi olmadığını söyledi. 

EKREM İMAMOĞLU: KANAL İSTANBUL BİR DEVLET PROJESİ DEĞİL, İSRAF PROJESİDİR!

Sosyal medya hesabı üzerinden de Kanal İstanbul projesini eleştirmeye devam eden Ekrem İmamoğlu yeniden Cumartesi günü temeli atılacak olan köprünün Kanal İstanbul'a değil Kuzey Marmara Otoyol projesine ait olduğunu belirterek projeyi israf projesi olarak değerlendirdi ve devlet projesi olamayacağını savundu. 

Cumartesi günü düzenlenecek olan törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması beklenirken kesin programın açıklanması bekleniyor.

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@