İlk Kez Evlenene Devlet Ziraat Bankası Üzerinden 12 Bin Lira Evlilik Yardımı Parası Ödüyor!

İlk kez evlenen çiftlere müjdeli haber geldi. Devlet evlenecek çiftleri teşvik etmek amacı ile çeyiz hesabı ile evlilik yardımı parası ödemesi yapıyor.

Finans 23.07.2021 - 12:10 25.07.2021 - 11:24 Gülcan Özer

Son dönemde evlenme maliyetlerinde yaşanan artış ile beraber pek çok kişi evlilik hayallerini ertelemek zorunda kalırken devletten yeni bir hamle geldi. Evlenmeden önce çeyiz hesabı açarak birikim yapan kişilere devlette 12 bin liraya varan tutarda destek ödemesi yapıyor. 

Söz konusu parayı alabilmek için aranılan kriterleri taşıyan kişilere ödemeler Ziraat Bankası üzerinden yapılırken parayı alabilmek için ilk olarak bu bankanın en yakın şubesini ziyaret ederek çeyiz hesabı başvurusu yapmanız yeterli oluyor. 

ZİRAAT BANKASI ÇEYİZ HESABI AÇANLARA DEVLET EVLİLİK YARDIMI YAPIYOR! 

Çeyiz hesabı açan bankalar arasında yer alan Ziraat Bankası üzerinden açılan bu hesap ile düzenli para birikimi yapılması gerekiyor. Tasarruf hesapları arasında yer alan çeyiz hesabının amacı evlilik çağında olan gençleri düğün öncesi para birikimine yönlendirmek olarak öne çıkarken düzenli olarak aylık birikim yapan kişiler biriktirdikleri paraya ek olarak bir de devletten karşılıksız, geri ödemesiz hibe para almaya hak kazanıyorlar. 

çeyiz hesabı

ÇEYİZ HESABI ŞARTLARI NELER, KİMLER DEVLETTEN EVLİLİK YARDIMI PARASI OLARAK HİBE PARA YARDIMI ALABİLİR?

Çeyiz hesabı açmak için ise belirli şartları taşımak gerekiyor. 24 yaşını doldurmamış olan ve daha önce evlilik yapmamış olan kişilere sunulan bu haktan sadece Türk vatandaşları yararlanabiliyor. 

Evlilik tarihi öncesinde en az 3 sene boyunca açmış oldukları çeyiz hesabı ile aylık düzenli para birikimi yapan kişiler 27 yaşını doldurmadan önce evlenmeleri durumunda çeyiz parası yardımı alabiliyorlar. Söz konusu parayı alabilmek için düzenli olarak çeyiz hesabına para yatırılması ve buna ek olarak evlendikten en geç 6 ay içerisinde bankaya başvuru yapılması gerekiyor. 

ÇEYİZ HESABI AÇANLARA DEVLETTEN 12 BİN LİRAYA VARAN TUTARDA HİBE PARA ÖDENİYOR! 

Hesap açtıran kişilere ödenen tutar her sene yeniden değerleme oranı üzerinden hesaplanarak arttırılıyor. 2021 senesi için çeyiz hesabı açtırarak düzenli olarak para birikimi yapan kişilere;

36 - 47 ay arasında yapmış oldukları toplam birikim üzerinden hesaplanmak üzere en fazla 8 bin 693 liraya kadar, 

48 - 59 ay arasında yapmış oldukları toplam birikim üzerinden hesaplanmak üzere en fazla 10 bin 31 liraya kadar, 

60 ay ve üzerinde birikim yapan kişilere ise 13 bin 37 liraya kadar çeyiz hesabı desteği ödemesi olarak karşılıksız ve geri ödemesiz hibe para yardımı yapılacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@