İlk Rakam Geldi! İl İl 2021 Fındık Kilo Fiyatları Açıklandı Mı?

Üreticiler fındık alım rakamlarını merak ederken bu alanda ilk rakamlarda gelmeye başladı. Üreticiler 2021 yılında fındığın kilogramının 35 TL'den alınmasını istiyorlar.

Gündem 27.07.2021 - 14:58 27.07.2021 - 15:01 Mustafa KARAGÖZ

Fındık üreticilerfi 2021 yılı alım rakamlarının ne zaman açıklanacağını merakla bekliyorlar. Bir an önce fiyatların belli olmasını bekleyen üreticilerde kendi talep ettikleri rakamları da açıkladılar. İşte 2021 yılı fındık alım rakamlarına ilişkin tüm ayrıntılar. 

2021 YILINDA FINDIK ÜRETİM RAKAMLARI

Fındıkta hasat dönemi gelmeye başladı. Üreticiler artık uzun süredir emek verdikleri hasadı toplamak üzereler. Bu dönemde ise fındık alım rakamlarına dair resmi açıklama yapılmasını bekleyen üreticiler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklayacağı rakamın müjde niteliğinde olmasını istiyorlar.

Bir önceki yıla oranla 2021 yılında çok daha büyük masraf ettiklerini ifade eden fındık üreticileri maliyetlerin neredeyse iki kat arttıını söylediler. Fiyatlar açıklanırken maliyet artışlarının göz önünde bulundurulmasını isteyen fındık üreticileri alım fiyatının 35 TL olmasını istediler. 

Yerel basına açıklamalarda bulunan fındık üreticileri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı açıklama öncesinde müjde beklediklerini söylediler. Fındık bahçelerinin ağustos ayı ile birlikte hareketleneceğini ifade eden fındık üreticileri sürecin kısaldığını ancak rekolte ve fiyatların belli olmadığını ifade ettiler. Üreticiler açıklamasında ayrıca fiyatların fındık toplanmadan açıklanması gerektiğini aksi takdirde fındık fiyatlarının tekelcilerin istediği rakamlardan oluşacağını söylediler. 

Bir fındık üreticisi de fındık fiyatlarında dair konuşmasında "Hem üretici hem ziraat odaları fındıkta verimliliği artırmak için çalışıyor. Fakat fındıkta her sezon olduğu gibi bu sezon da bir belirsizlik söz konusu. Bu belirsizliğin bir an önce giderilerek, üretici lehine, söz ve vaatten öte somut adımlar atılması gerektiğini" ifadelerini kullandı. 

Bir başka üretici ise fındık üreticileri için alım rakamının 35 TL olması gerektiğini bu rakamın altında açıklanacak diğer rakamların üreticiyi mağdur edeceğini söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@