İlk SGK Prim Tarihini Kontrol Edin! 468 Gün Daha Prim Ödeyerek 51 Yaşında Emeklilik

SGK işe giri, ilk prim ödeme tarihine göre 51 yaşında emekli olmak mümkün. Sosyal Güvenlik Kurumu yönetmeliğine göre emeklilik yaş hesabı ve 51 yaşında emeklilik hakkı detayları.

Gündem 02.11.2021 - 17:12 02.11.2021 - 17:12 Mustafa KARAGÖZ

İlk sigorta giriş tarihinin 1999 yılı ve öncesinde olması durumunda kişiye özel emeklilik yaş hesabı yapılır. 

SGK yönetmeliğinde erkek çalışanlar ile kadın çalışanlar için ayrı ayrı uygulanan hesaplama formülünde en önemli etmen ilk SGK primi ödemesinin ne kadar erken olduğudur. Öyle ki çok erken tarihlerde ödenmiş SGK Primi, 2021 yılında 50 yaşında emekli edilebilir. 

En erken tarihte emekli olmak isteyenler için ise sosyal güvenlik uzmanları vatandaşların sorularını yanıtlıyorlar. İşte bir örnek.

KADIN ÇALIŞANLAR İÇİN ÖRNEK SORU

Çalışma hayatı içerisinde yer alan ve emeklilik için prim ödeyen kadın çalışanlar için SGK Uzmanı Ekrem Sarısu bir soruya yanıt verdi. 

Tüm kadın çalışanlar için ipucu niteliğindeki soru emeklilik yaş hesabına ilişkin çeşitli bilgiler içeriyor. SGK Uzmanı ve Posta Gazetesi Yazarı Ekrem Sarısu'ya sorulan soru ve alınan yanıt şöyle;

Bir kadın çalışna sorusunda kendisi hakkında bilgiler verdi. Doğum tarihini, ilk sigorta başlangıcını ve ne kadar prim ödediğini açıkladı. Kadın çalışan kendisine dair yaptığı açıklamasında "4 Ocak 1966 doğumluyum. İlk sigorta başlangıcım 2 Ekim 1994. Toplam 5282 gün prim ödemem var." bilgilerini paylaştı. Kadın çalışanın sorusu ise ne zaman emekli olabileceği yönünde oldu. 

468 Gün Prim ile 51 Yaşında Emeklilik

Kadın çalışanın kendisiyle paylaştığı bilgiler ile emeklilik için tabi olduğu şartları aktaran SGK Uzmanı Sarısu "Emeklilik için 20 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ve 51 yaş şartlarına tabisiniz." açıklamasında bulundu. Kadın çalışanın nasıl emekli olabileceğine ilişkin ise Sosyal Güvenlik Uzmanı "468 gün daha prim ödeyerek priminizi 5750 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz." açıklamasında bulundu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@