İlk Yerli ve Milli Elektrikli Otomobil TOGG'un Trafiğe Çıkacağı Tarih Belli Oldu

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yerli otomobil TOGG'un ne zaman trafiğe çıkacağını ve TOGG'un fabrikasının ne zaman açılacağını açıkladı. İşte o tarih...

Gündem 18.05.2022 - 17:02 18.05.2022 - 17:12 Gülşah Konuk Akın

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kastamonu Tosya'da Tosya Sanayi ve Ticaret Odası'nın yeni hizmet binasının açılış törenine katıldı. Tören sonrasında konuşan Hisarcıklıoğlu, yerli otomobile ilişkin de açıklamalar yaparak TOGG fabrikasının açılacağı tarihi ve TOGG'un trafiğe çıkacağı tarihi açıkladı. Hisarcıklıoğlu açıklamasında: "Allah nasip ederse 29 Ekim’de Sayın Cumhurbaşkanımızın elleri ile fabrikanın açılışını gerçekleştireceğiz. 2023’ün ilk üç ayında inşallah banttan inerek trafiğe çıkmış olur’’ ifadelerini kullandı.

ÇOK DAHA HIZLI ŞARJ EDİLECEK

İlk etapta SUV ve sedan olarak 200 ve 400 beygir gücünde üretilecek olan yerli otomobil, diğer elektrikli araçlara göre daha hızlı şarj edilecek. 30 dakikadan daha az bir sürede şarj seviyesi %80 doluluk oranına ulaşacak. Ayrıca akıllı teknolojisi ile de kullanıcıların hayatında yer alacak. 500 kilometre menzili olacak araç 30 dakikada şarj edilebilecek. 15 yıl içerisinde TOGG'un 5 modeli daha üretilecek. 

togg-ne-zaman-trafiğe çıkacak

YERLİ OTOMOBİL TOGG KAÇ LİRA OLACAK?

Yerli otomobil TOGG'un üretimi 2022 yılının sonunda başlayacak. Döviz kurlarındaki değişiklik ve otomobil piyasasında yaşanan çip krizi nedeniyle TOGG için şimdiden bir fiyat belirlenmedi. Otomotiv mecralarına göre ise TOGG'un fiyatı 200 bin liradan başlayacak. Bazı iddialar ise 250 bin lira fiyat etiketi olacağı yönünde. Sedan modelde ise başlangıç fiyatının daha düşük olması bekleniyor.

4 BİN 323 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

İlk yerli ve milli elektrikli otomobili üretecek fabrikada ilk etapta 4.323 kişi istihdam edilecek. 2022 yılının sonra %51 yerlilik oranına sahip olan TOGG, araç bandından inecek. İki yıl sonrasında da yerlilik oranının %75'lere çıkması hedefleniyor.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@