İlkokul Liseye Giden Öğrencilere Aşı Kararı! 12 - 15 Yaş Arası Olanlara Sağlık Bakanlığı'ndan Duyuru

Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşı yaş kararı güncellendi. Bakanlık öğrencileri kapsayan düzenleme kapsamında 1 2 ile 15 yaş arasında olanlara aşı tanımladı. İşte alınan kararın detayları.

İlkokul Liseye Giden Öğrencilere Aşı Kararı! 12 - 15 Yaş Arası Olanlara Sağlık Bakanlığı'ndan Duyuru

Sağlık Bakanlığı yeni hafta başında alınan yeni kararları duyurdu. Bakanlık aşıda yaş sınırının değiştiğini bildirdi. Bunun dışında yapılan açıklamada, aşı yaptırma esaslarında da bazı yeni uygulamalar olacağı bildirildi.

COVİD-19 AŞISINA YENİ UYGULAMALAR

Okulların açılmasından önce yayımlanan yeni kararlarda öğrencileri ilgilendiren çok önemli düzenlemeler hayata geçirildi. Bakanlık bundan sonraki dönemde yaş olma sınırın 15 olduğunu duyurdu. Ayrıca 12 yaş ve üzerinde olanlar için ise uygulanacak aşı kararı da açıklandı.

Dördüncü Doz Aşı

Sağlık Bakanlığı'nın ilan ettiği yeni aşı kararları kapsamında ilk düzenleme 4. doz aşılar için oldu. 4. doz aşı uygulaması 3. doz aşıdan 21 gün sonra olacak. 4. doz aşılar ilk olarak sağlık personeli ve 60 yaş üstü olan vatandaşlar için tanımlandı.

Öğrencilere Aşı Kararı

Aşı düzenlemesinde alınan bir yeni karar yaş şartında oldu. Ağustos ortası itibariyle 15 yaş üstü her vatandaş Covid-19 aşısı yaptıracak. Bunun dışında v 12 yaş üstü kronik hastalığı olanlara da aşı tanımlandı.

PCR Testi Kararı

Ayrıca alınan yeni bir karar ise PCR testi için oldu. Bakanlık PCR pozitifliği sonrası aşı uygulama süresinin 3 aydan 1 aya indirildiğini de duyurdu.

SONRAKİ HABER