İmar Affı Başvuru Formu e-Devlet Üzerinden Doldurulacak

İmar affı için adım adım sona doğru ilerlenmeye devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar affı tarifesi ve başvuru süreci hakkında yeni açıklamada bulundu. 

Emlak Haberleri 24.05.2018 - 11:04 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman
İmar affı için adım adım sona doğru ilerlenmeye devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar affı tarifesi ve başvuru süreci hakkında yeni açıklamada bulundu.

İmar Affı Başvurusu Nasıl Yapılacak?

İmar barışı başvurusu için ilk olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki verilen kurumlar ya da e-devlet üzerinden vatandaşlar yapı kayıt formu dolduracak. Bu formu dolduran kişiler imar affı için ilk adımı atmış olacak.

İmar Barışı Yapı Kayıt Formu Nasıl Doldurulacak?

İmar affı için yapı kayıt formu doldurmak isteyen kişiler bu formu aracı kurumlar üzerinden hazırlarlarsa bu durumda cüzi bir miktarda ödeme yapacak. Yapı kayıt belgesi ücreti henüz netleşmedi ancak bu formu kendi doldurmak isteyen kişiler e-devlet üzerinden ücretsiz olarak işlemlerini yapabilecekler.

Yapı kayıt belgesi başvurusu için e-devlet üzerinden kayıt olmayı tercih eden kişiler kimlik belgelerinin yanı sıra affa konu olan taşınmazları içinde bilgi paylaşımında bulunacak. Taşınmazın konut mu işyeri mi olduğu, arsa büyüklüğü, arsa rayiç bedeli gibi bilgiler girilecek. Arsa rayiç bedeli 2018 bilgileri Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden ilan edilecek.

Yapı Kayıt Belgesi Ücreti Ne Kadar Olacak?

Yapı kayıt belgesi ücreti ya da imar affı ücretleri olarak anılan ücretin hesaplanmasında ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ilan edilen yaklaşık maliyet bedeli tutarı baz alınacak. Bakanlık bu tutar üzerinden konut imar affı için yüzde 3, işyeri imar affı için ise yüzde 5 oranında yapı kayıt belgesi ücreti alacak. Toplanan paralar bakanlığın banka hesabında toplanarak kentsel dönüşüm projelerinin finanse edilmesinde kullanılacak.

İmar Affı Son Başvuru Tarihi Ne?

İmar affı için belirlenen son başvuru tarihi 31 Ekim 2018 olarak açıklandı. Ancak bakanlık gelen başvurulara göre bu tarihi uzatma hakkına sahip. Yapı kayıt belgesi ücretleri için belirlenen son ödeme tarihi ise 31 Aralık 2018. Yani imar affı için gerekli işlemleri yapmasına rağmen imar barışı ücreti için tahakkuk eden tutarı ödemeyen kişiler bu haklarını kaybedecekler. Kaynak: emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@