İmar Affı Başvurusu Ne Zaman, Nereye Yapılacak Belli Oldu!

Türkiye 24 Haziran günü yapılacak olan seçimlere odaklanırken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise çalışmalarını tüm hızı ile sürdürüyor. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren imar affı için bakanlık beklenen açıklamayı yaptı. 

Emlak Haberleri 23.05.2018 - 09:49 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

Türkiye 24 Haziran günü yapılacak olan seçimlere odaklanırken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise çalışmalarını tüm hızı ile sürdürüyor. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren imar affı için bakanlık beklenen açıklamayı yaptı. 

İmar Affı Başvurusu Ne Zaman?İmar affı için başvurular seçimden yani 24 Haziran tarihinden önce başlayacak. Hatırlanacağı üzere imar affı meclisten geçirilerek yasalaşmış ve kaçak yapı sorunu yaşayan milyonlarca kişiye umut ışığı olmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başvuruları kabul etmeden önce bakanlığın internet sitesi üzerinden yeni bir anket çalışması yapma kararı aldı.Vatandaşların taleplerini ve uygulama ile ilgili olarak düşüncelerini toplamak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesi üzerinden soru baremi açılacak. Buna ek olarak il müdürleri bakanlıkta bir araya gelerek kendi bölgelerindeki sorunları ve bu sorunlara çözüm olacak önerileri paylaşacak. Hem il müdürlerinin görüşleri hem de anketten çıkacak sonuca göre imar barışı / imar affı uygulamasına son şekli verilecek ve uygulamaya alınarak seçimden önce başvurular kabul edilecek.İmar Affı Başvurusu Nereye Yapılacak?İmar affı müjdesi verildikten sonra vatandaşlar "imar affı başvurusu nereye yapılır?" sorusunun yanıtını aramaya başladı. İmar barışından yararlanmak isteyen kişiler ilk olarak yapı kayıt belgesi alacak. İmar barışı yapı kayıt belgesi aynı kentsel dönüşüm projelerinde olduğu gibi bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlar üzerinden kabul edilecek.Bu kurumlar üzerinden imar affı başvuru formu dolduran kişiler yapılan işlemlerin ardından yapı kayıt belgesi ücreti ödeyerek isterlerse iskan belgesi başvurusu yapmaya isterlerse de kentsel dönüşüm başvurusu yapmaya hak kazanacak. Yapılacak tüm uygulamalar hakkında yetki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ait olacak.  Kaynak: emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@