İmar Affı Kaş'ta Kaçak Yapı Sayısını Arttırdı!

İmar barışı fırsatçıları özellikle de yazlık bölgelerde kaçak yapı çalışmalarını arttırdı. Kaçak yapılaşmanın en fazla görüldüğü yerlerden biride Kaş oldu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 18.05.2019 - 08:48 15.07.2021 - 00:15

İmar barışı fırsatçıları özellikle de yazlık bölgelerde kaçak yapı çalışmalarını arttırdı. Kaçak yapılaşmanın en fazla görüldüğü yerlerden biride Kaş oldu.

Türkiye'nin turizm cennetleri arasında yer alan Kaş ne yazık ki imar barışı fırsatçılarının istilasına uğradı. Kaş başta olmak üzere Antalya'nın ünlü turizm merkezleri kaçak yapılarla istila edilmeye başlanırken kaçak yapılaşmaya karşı özellikle de çevre platformları mücadeleye başladı. Antalya Dev Bir Şantiyeye Dönüştü Konu hakkında açıklama yapan Kaş Çevre Platformu üyesi ve Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Dr. Munise Ozan özellikle de imar affı kanunun çıkarılmasının ardından kaçak inşaatların mantar gibi türediğini söyleyerek konu hakkında acil önlem alınmasını istedi. Ozan yapmış olduğu açıklamasında “Maalesef imar affı kaçak yapılaşmayı çok hızlandırdı. Öyle ki yöneticiler bile kontrol altına alamaz durumda. Tutanaklar tutulduğuyla kalıyor. Kaş'ın yüzölçümü ile kıyısal alanı da çok fazla ve çok değerli. Aslına bakarsanız Kaş, Kekova ve Patara koruma alanları ama korunabilen bir şey yok" diyerek özellikle de koruma alanlarına dikkat çekti. İmar Barışı Fırsatçılara Rant Kapısı Oldu 2018 yılı ve sonrasında yapılan kaçak yapıları kapsamamasına rağmen çok sayıda yeni kaçak yapı yapılarak bunların imar barışına dahil edilmeye çalışıldığını söyleyen Ozan “Dernek ve platform olarak bünyemizde hukukçularımız var.Çok sayıda davalara müdahil olduk, bazılarını kazandık, bazıları hala devam ediyor. Fakat bu arada işin üzücü yanı inşaatlar da devam ediyor. Kaş bölgesinde antik alandan tutun, ekolojik alana kadar aklınıza hangi korumalı alan gelirse hepsi burada var. Böyle giderse Kaş'ta yeşil alan kalmaz” diyerek uyarıda bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na da çağrıda bulunan Ozan denetimlerin sıklaştırılmasını isterken davalar sürmesine rağmen kaçak yapılardaki inşaatların da sürdüğünü söyleyerek belediyelerin bu konuda daha hızlı davranmalarını ve kaçak yapıların tespit edilir edilmez yıkılmasını istedi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@