İmar Barışı / Affı İle İlk Tapu Alma İşlemi Denizli'de Gerçekleşti

İmar barışı ile tapu alma konusunda uzun tartışmalar yaşanmış bazı kişiler tapu alınamayacağını savunurken Bakanlık tapu verileceğini açıklamıştı.

Emlak Haberleri 20.08.2018 - 08:55 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

İmar barışı ile tapu alma konusunda uzun tartışmalar yaşanmış bazı kişiler tapu alınamayacağını savunurken Bakanlık tapu verileceğini açıklamıştı.

İmar barışı kapsamında ilk tapuyu alan Denizli'nin Pamukkale ilçesinde yaşayan Mevlüt Öztürk oldu. İmar barışı başvurusu yaparak kaçak yapısına tapu alan ilk kişi olarak kayıtlara geçti. 1998 senesinde yapılan binasına sonradan eklenen 3 ayrı dairesi kaçak konumda olan Öztürk devletin böyle bir imkan sunduğunu duyunca imar barışı başvurusunda bulundu. İmar barışı kapsamında Öztürk 22 bin 800 liralık imar barışı ücreti ödedi. İmar Barışı İle Tapu Nasıl Alınır?İmar affı ile tapu almak isteyen kişiler ilk olarak yapı kayıt belgesi başvuru formu doldurmak için e devlet üzerinden imar barışı başvurusu yapıyorlar. Ardından ikinci işlem olarak yapı kayıt belgesi ücreti ödeniyor. Tapu almak için kişi bu adımın ardından mühendislik ve mimarlık hizmeti sunan bir şirketten binanın tekrar projesinin çizdirilmesi gerekiyor. Zemin tespiti de yapıldıktan sonra kadastro görevlileri binayı incelemeye geliyor. Tapu müdürlüğü de gerekli incelemeleri yaptıktan sonra tüm işlemler eksiksiz olarak yapıldıysa tapuyu alıyor. Tapusunu alan Öztürk, “Binam kaçak duruma düştüğü için elektrik ve su bağlatamadım. İmar barışı çok iyi. Kaçak evi olup, su ve elektrik bağlatamayanlar için büyük bir nimet. Şimdi 3 ayrı dairem için 3 tane tapum var. Çok rahatım” dedi. İmar Barışı Son Başvuru Tarihi 31 Ekim 2018İmar barışından yararlanarak tapu almak ya da iskan belgesi almak isteyen kişilerin 31 Ekim 2018 tarihine kadar başvurularını yapmaları gerekiyor. Yapı kayıt belgesi başvurusu e devlet üzerinden yapılacak. E devlet yapı kayıt belgesi başvuru formu dolduran kişiler 31 Aralık 2018 tarihine kadar yapı kayıt belgesi ücreti ödemesi yapmaları gerekiyor. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@