İmar Barışı / Affı Uzatıldı Kararı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tarafından Resmi Gazete İle Ne Zaman Yayımlanacak, Son Gelişmeler Neler, İmar Affı Ödemesi Taksit Yapılacak Mı?

Dün yapılan bir açıklama ile imar barışı uzatıldı kararı ilan edildi. Ancak yapılacağı ilan edilen detaylı açıklama henüz yapılmadı. Peki, imar barışı Resmi Gazete ile ne zaman yayımlanacak?

Emlak Haberleri 01.01.2019 - 11:59 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Dün yapılan bir açıklama ile imar barışı uzatıldı kararı ilan edildi. Ancak yapılacağı ilan edilen detaylı açıklama henüz yapılmadı. Peki, imar barışı Resmi Gazete ile ne zaman yayımlanacak?

Dün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından haber ajanslarına geçilen duyuru ile imar barışı hakkında 6 ay uzatma kararı alındığı, detayların gün içinde paylaşılacağı duyurulmuştu. Ancak beklenen açıklama gelmedi. 1 Ocak 2019 resmi tatil günü ilan edildiği için bugün Resmi Gazete basılmadı. Beklenen detaylı bilgi yarınki Resmi Gazete ile ilan edilecek. Bizde emlak365.com ailesi olarak yarın detaylar belli olur olmaz hemen ilk uygulamamız olarak imar barışı uzatıldı kararı ve imar barışı taksit yapılacak mı sorularının yanıtlarını takipçilerimiz ile paylaşacağız.Sizde aşağıda yer alan uygulamalarımızı indirerek bildirimi hemen alabilir, konut kredisi, kampanyalı konut projeleri, TOKİ konut kampanyaları ve emlak sektörünü yakından ilgilendiren tüm gelişmeleri yakından takip edebilirsiniz. İmar Barışı Nedir, Kimler İmar Barışından Yararlanabilir?Devlet ile ihtilaflı olan, imara aykırı yapılan, ruhsatı olmayan ya da ruhsat eklerine aykırılıklar bulunan yapıların kayıt altına alınmasını sağlamak üzere yapılan yasal düzenlemedir. Bu düzenleme sonucunda bu yapılar için yapı kayıt belgesi düzenlenecek ve düzenlenen bu yapılar ile söz konusu taşınmazlar kayıt altına alınarak kaçak yapı statüsünden çıkarılacaktır. 2018 Yılında Yapılan Yapılar İmar Barışı Kapsamı İçerisine Girecek Mi?Resmi Gazete'de yayımlanan yeni kararda aksi yönde bir düzenleme yapılmadığı takdirde imar barışı ne yazık ki 2018 yılında yapılan kaçak yapıları içermeyecek. 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan yapılar için yapı kayıt belgesi verilecek ancak bu tarihten sonra yapılan yapılar için imar barışı başvurusu yapılsa ve hatta yapı kayıt belgesi ücreti ödense dahi imar barışı başvuruları iptal edilecek ve ödenen para geri ödenmeyecek. İmar Barışı Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?İmar barışı 6 ay uzatıldı. Böylelikle imar barışı son başvuru tarihi Haziran 2019 olarak belirlendi. İmar Barışı Son Ödeme Tarihi Ne Zaman?İmar affı  son ödeme tarihi de otomatik olarak uzamış oldu. Aksi yönde bir karar imar barışı resmi gazete kararı içerisinde yer almadığı takdirde imar barışı son ödeme tarihi Haziran 2019 oldu. İmar Barışından Kimler Yararlanabilir?31 Aralık 2017 tarihinde ve öncesinde ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki yapılar imar barışı kapsamına girmektedir. İmar Barışından Kimler Yararlanamaz?
  • Boğazici Sahil Şeridi ve öngörünüm bölgesinde yer alan yapılar (BURADA YER ALAN KROKİ İMAR BARIŞI KAPSAMINA DAHİL EDİLMİŞTİR)

  • İstanbul Tarihi Yarımadanın Sultanahmet ve Süleymaniye çevresi içerisinde kalan yapılar, 

  • Gelibolu Tarihi Alan’da kalan yapılar, 

  • Başkasına ait taşınmazlar üzerinde yer alan yapılar, 

  • Depreme dayanıksız olan yapılar,

  • Mülkiyeti hazineye ait olan ve sosyal donatı için tahsil edilen araziler üzerinde yer alan yapılar imar affından yararlanamaz. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@