İmar Barışı / Affı Yayla Evlerini Kapsıyor Mu?

İmar barışı kapsamında devlet ile ihtilaflı olan milyonlarca taşınmaz için af kapısı aralanmıştı. Peki, yayla evleri de imar barışı kapsamına giriyor mu?

KENTSEL DÖNÜŞÜM 28.07.2018 - 12:30 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

İmar barışı kapsamında devlet ile ihtilaflı olan milyonlarca taşınmaz için af kapısı aralanmıştı. Peki, yayla evleri de imar barışı kapsamına giriyor mu?

Evet, 31  Aralık 2017 tarihinden önce yapılan tüm yayla evleri de imar barışı kapsamına giriyor. Ancak bu tarihten sonra yapılan hiçbir taşınmaz için yapı kayıt belgesi verilmeyecek, usulsüz olarak yapılan başvurular ise onaylansa dahi iptal edilecek .Üstelik yapı kayıt belgesi iptali yapılan kişilerin ödemiş oldukları imar barışı ücreti de geri verilmeyecek ve devlete gelir olarak kayıt edilecek. Bu nedenle şu anda imar barışındna yararlanmak için yapılan tüm kaçak yapılar bu af kapsamı dışında kalacak hem de devlet kesinlikle kaçak yapılaşmaya göz yummayacak. Yaylalarda Kaçak Yapılaşmaya Göz Açtırılmayacak İmar barışı haberlerinin yayınlanmasının ardından yaylalarda yoğun miktarda kaçak yapılaşma yaşandığı gözlemlendi. Yaylada kaçak yapı olarak geçen taşınmazlar için Jandarmalar tutanak tutarak durumu belirlerken 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan tüm yapılara imar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi verileceği açıklandı. Hatta hakkında yıkım kararı verilen kaçak yapılar dahi bu haktan yararlanacak ve yıkılmayacak. Ancak 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapılan hiçbir yapıya müsamaha gösterilmeyecek ve istisnasız tüm yapılar tek tek yıkılacak. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@