İmar Barışı Başvuruları Yeniden Uzatılacak Mı?

İmar sorunu olan yapıların kayıt altına alınması için başlatılan imar barışı için son başvuru tarihi yaklaşıyor. Peki, imar barışı 2019 yılında bir kere daha uzatılacak mı?

Kentsel Dönüşüm 07.05.2019 - 19:00 15.07.2021 - 00:16 Emlak 365

İmar sorunu olan yapıların kayıt altına alınması için başlatılan imar barışı için son başvuru tarihi yaklaşıyor. Peki, imar barışı 2019 yılında bir kere daha uzatılacak mı?

İmar sorunu yaşanan taşınmazlar için başlatılan imar barışı için son başvuru tarihi yaklaştı. İmar barışı son başvuru tarihi 15 Haziran 2019 olarak açıklanmıştı. Ekonomik kriz nedeni ile başvuruda bulunamayan ya da imar barışı ücreti ödeyemeyen kişiler bir kere daha imar barışının son başvuru ve son ödeme tarihinin uzatılmasını istedi. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan ilk açıklamalar son başvuru tarihi ve son ödeme tarihi için herhangi bir uzatma yapılmayacağı yönünde. İmar Barışı Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?İmar Barışı son başvuru tarihi açıklanan yeni karar kapsamında 15 Haziran 2019 olarak ilan edildi. Bu tarihin son olduğu belirtilirken Bakanlığın bu sefer kesinlikle imar barışı başvuru tarihini bir kere daha yenilemeyeceği belirtiliyor. Yapı Kayıt Belgesi Ücreti / İmar Barışı Başvuru Ücreti Son Ödeme Tarihi Ne Zaman? İmar barışı son başvuru tarihi 15 Haziran 2019 tarihinde sona ererken ödemeler ise 30 Haziran 2019 tarihine kadar devam edecek. İmar barışında taksitli ödeme yapılmayacak. İsteyen kişiler için bankalar düşük faizli imar barışı kredisi verecek. Ancak kredi kartına taksitle imar barışı ödemesi yapılmayacak. İmar Barışı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Neler?) E-devlet şifresi2) Geçerli bir cep telefonu numarası3) Geçerli bir e-posta adresi4) Beyan edilecek yapının adresi5) Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri6) Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2)7) Yapıdaki konut ve işyeri sayısı8) Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.)9) Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2)10) Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek)11) İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi12) Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. (Fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır.)Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@