İmar Barışı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İmar barışı başvuruları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından e devlet internet sitesi üzerinden alınmaya devam ediyor. Peki, imar barışı başvurusunda istenen belgeler nelerdir?

Kentsel Dönüşüm 26.07.2018 - 10:27 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

İmar barışı başvuruları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından e devlet internet sitesi üzerinden alınmaya devam ediyor. Peki, imar barışı başvurusunda istenen belgeler nelerdir?

İmar affı hakkından yararlanmak isteyen kişilerin e devlet üzerinden yapı kayıt belgesi başvuru formu doldurmaları yeterli oluyor. Yapı Kayıt Belgesi Başvuru Formu dolduran kişiler yapılan başvurularının incelenmesinin ardından onay mesajı ile bilgilendirilerek ödeme aşamasına geçiyorlar. İmar barışı son başvuru tarihi 31 Ekim 2018 olarak açıklanırken İmar Barışı ücreti son ödeme tarihi ise 31 Aralık 2018 olarak belirlenmiş durumda. Yani kişiler başvurularını 31 Ekim tarihine kadar yapma hakkına sahipken ödemeler ise 31 Aralık tarihine kadar yapılacak. İşte başvuruda istenen bilgiler...E-Devlet Kapısı Üzerinden Yapılacak Müracaatta Gereken Bilgiler1) E-devlet şifresi2) Geçerli bir cep telefonu numarası3) Geçerli bir e-posta adresi4) Beyan edilecek yapının adresi5) Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri6) Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2)7) Yapıdaki konut ve işyeri sayısı8) Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.)9) Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2)10) Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek)11) İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi12) Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. (Fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır.)Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@