İmar Barışı Başvurusu Yapmayanlar Dikkat! İmar Affı ve Yapı Kayıt Belgesi Son Başvuru Ödeme Tarihi Uzatılacak Mı?

İmar barışı son başvuru tarihi için geri sayım hızlandı. İddialara göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir kere daha imar barışı uzatıldı duyurusu yayımlayacak!

Kentsel Dönüşüm 10.06.2019 - 09:41 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

İmar barışı son başvuru tarihi için geri sayım hızlandı. İddialara göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir kere daha imar barışı uzatıldı duyurusu yayımlayacak!

Türkiye'de milyonlarca sorunlu yapıyı kapsayan imar barışı başvuruları için geri sayım hızlandı. İmar barışı son başvuru tarihi 15 Haziran 2019 tarihinde İmar Barışı son ödeme tarihi ise 30 Haziran 2019 tarihi olarak açıklanmıştı. İmar Barışı Uzatılacak Mı?İmar barışı için henüz başvuruda bulunmayan ya da başvuruda bulunmasına rağmen yapı kayıt belgesi ücreti ödemeyen kişiler "imar barışı son başvuru tarihi uzatılacak mı?" sorusuna yanıt aramaya başladı. Sabah Gazetesi tarafından yapılan habere göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gelen yoğun talep üzerine imar barışı son başvuru tarihini bir kere daha uzatmaya karar verdi. Bakanlığın üzerinde çalıştığı yeni taslağa göre imar barışı son başvuru tarihi 31 Ekim 2019 tarihine kadar uzatılacak. Yine iddialara göre yapı kayıt belgesi son ödeme tarihi ise 31 Aralık 2019 tarihine kadar bakanlık tarafından uzatılacak. Ancak konu hakkında net bir bilgi bulunmuyor. Daha öncede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı son başvuru tarihi dolana kadar bir açıklama yayımlamamış ve son başvuru tarihi dolduğu gün mesai bitimine yakın uzatma kararı aldığını duyurmuştu. Yeni duyurunun da aynı şekilde son başvuru tarihi dolduğu gün yayımlanması beklenirken vatandaşlar da son başvuru tarihinin bir kere daha uzatılmasını istiyor. Özellikle de yapı kayıt belgesi ücreti için taksitle ödeme seçeneği sunulması da talepler arasında yer alırken vatandaş bozulan ekonomi nedeni ile imar barışından yararlanamamaktan şikayetçi oluyor. Kimler İmar Affından Yararlanabilir?İmar affı kapsamı arasında üçüncü kişilere ait mülkte bulunan taşınmaz yapılar mevcuttur.Bunun yanı sıra hazineye ait olan sosyal donatı içinde bulunan tahsisli arazilerin içerisinde olan yapılar ve İmar Kanunu’nun 16. Maddesinde tanımlanan istisnai alanlarda bulunan yapılar da imar barışı kapsamında olacaktır. Bu kapsama dahil olan her yapı için imar barışından yararlanabilmek söz konusudur. İmar Affı İçin Gerekli Belgeler Tapusu olmayan binalarda yaşayan kişilerin bu mağduriyetlerinin giderilebilmesi için imar barışı yürürlüğe konuldu. İmar barışı başvurusunu eksiksiz bir şekilde gerçekleştiren kişiler sahip oldukları mülkün tapusunu alabilecekler. İmar affından yararlanabilmek için yapılacak başvuruda şu bilgilere ihtiyaç vardır: •    Beyanın söz konusu olduğu yapının adresi, •    Tapusu var ise ada ve parsel bilgileri, •    Konut ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam inşaat alanları, •    Yapıdaki daire sayısı,•    Yapıyı gösteren bir fotoğraf. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@