İmar Barışı Hesaplama! İmar Barışı Hesaplama Aracı Nasıl Kullanılır?

İmar barışı son başvuru tarihi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatıldı. Peki, imar barışı hesaplama nasıl yapılır?

Kentsel Dönüşüm 23.11.2018 - 12:49 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

İmar barışı son başvuru tarihi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatıldı. Peki, imar barışı hesaplama nasıl yapılır?

İmar barışında başvurular devam ederken son başvuru tarihi olarak 31 Aralık 2018 tarihi açıklanmış durumda. İmar barışı hesaplaması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesi üzerinden imar barışı hesaplama aracı yayımlandı. İmar Barışı Hesaplama Programıİmar Barışı Hesaplama Örnekleri İmar barışı hesaplaması hakkında bilgiler paylaşan  İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizameddin Aşa “Faydalanmak isteyen vatandaşlar e-devlet üzerinden İmar Barışı kısmına girip soruları cevaplıyor. Bu barış kapsamında istediğiniz gayrimenkulün, ada, parsel, adresi, imar bilgilerini giriyorsunuz. Daha sonra yapmak istediğiniz işlemi seçiyorsunuz.Kayıt dışı olan neyiniz varsa, talebinizi de yazıyorsunuz. Sonra sistem sizi yönlendiriyor. Binanın bulunduğu bölgenin Emlak Vergisi’ne esas bedelini öğreniyorsunuz, örneğin 2 bin lira, binanız veya bağımsız bölümünüz 100 metrekare, sistemden binanın cinsine bakıyorsunuz, betonarme mi? yığma mı? ahşap mı?Bina betonarme ise, sistemde birim fiyatları var. 100 metrekarelik binanın maliyet bedeli de sistemde var onu hesaplıyorsunuz, metrekare birim fiyatı bin 500 lira diyelim. 100 ile bin 500’ü çarpıyoruz 150 bin lira ediyor. Ardından 2 bin lirayı da 100 metrekare olduğu için 100 ile çarpıyoruz 200 bin lira da arsa değeri yapıyor.Arsa değeri ile bina değerini topluyoruz 350 bin lira ediyor. Bunun yüzde 3’ünü yani 10 bin 500 lirayı İmar Barışı kapsamında devlete ödüyorsunuz" diyerek imar barışı hesaplaması için örnekler paylaştı. Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZFacebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız içinTIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@