İmar Barışı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İmar barışı başvuruları tüm hızı ile devam ederken imar barışından yararlanmak isteyen kişiler yapı kayıt belgesi ücreti olarak ödeyecekleri tutarı öğrenmek istiyorlar. Peki, imar barışı hesaplaması nasıl yapılır?

Kentsel Dönüşüm 12.09.2018 - 18:00 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

İmar barışı başvuruları tüm hızı ile devam ederken imar barışından yararlanmak isteyen kişiler yapı kayıt belgesi ücreti olarak ödeyecekleri tutarı öğrenmek istiyorlar. Peki, imar barışı hesaplaması nasıl yapılır?

İstanbul'da ki kaçak yapılaşma hakkında açıklamalarda bulunan İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizameddin Aşa vatandaşlara imar barışı hakkından yararlanmalarını tavsiye etti. İmar Barışı İçin Yapı Kayıt Belgesi Ücreti Hesaplaması Nasıl Yapılır?İstanbul'da yer alan binaların en az yarısının kaçak olduğunu iddia eden Aşa kaçak yapı sahiplerinin mutlaka kendilerine sunulan imar barışı hizmetinden yararlanmalarını söylerek imar barışı ücreti ödemelerinin banka kredisi ile taksitle yapılabildiğini hatırlattı. Aşa açıklamasında "“Faydalanmak isteyen vatandaşlar e-devlet üzerinden İmar Barışı kısmına girip soruları cevaplıyor. Bu barış kapsamında istediğiniz gayrimenkulün, ada, parsel, adresi, imar bilgilerini giriyorsunuz. Daha sonra yapmak istediğiniz işlemi seçiyorsunuz.Kayıt dışı olan neyiniz varsa, talebinizi de yazıyorsunuz. Sonra sistem sizi yönlendiriyor. Binanın bulunduğu bölgenin Emlak Vergisi’ne esas bedelini öğreniyorsunuz, örneğin 2 bin lira, binanız veya bağımsız bölümünüz 100 metrekare, sistemden binanın cinsine bakıyorsunuz, betonarme mi? yığma mı? ahşap mı?Bina betonarme ise, sistemde birim fiyatları var. 100 metrekarelik binanın maliyet bedeli de sistemde var onu hesaplıyorsunuz, metrekare birim fiyatı bin 500 lira diyelim. 100 ile bin 500’ü çarpıyoruz 150 bin lira ediyor. Ardından 2 bin lirayı da 100 metrekare olduğu için 100 ile çarpıyoruz 200 bin lira da arsa değeri yapıyor.Arsa değeri ile bina değerini topluyoruz 350 bin lira ediyor. Bunun yüzde 3’ünü yani 10 bin 500 lirayı İmar Barışı kapsamında devlete ödüyorsunuz”  diyerek örnek imar barışı hesaplaması gerçekleştirerek vatandaşa kolaylık sağladı. Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@