İmar Barışı İçin Kritik Uyarı Geldi, Başvurunuz İptal Edilebilir!

İmar barışı başvuruları tüm hızı ile devam ederken yapı kayıt belgesi başvuru formu dolduranlara kritik uyarı geldi. İmar barışı başvurusunda bunu yapanlar yanacak!

Kentsel Dönüşüm 15.07.2018 - 21:08 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

İmar barışı başvuruları tüm hızı ile devam ederken yapı kayıt belgesi başvuru formu dolduranlara kritik uyarı geldi. İmar barışı başvurusunda bunu yapanlar yanacak!

İmar barışı başvuru formu doldurmak için e-devlet üzerinden yapı kayıt belgesi başvuru formu dolduran kişilerin sayıları her geçen gün artarken uzmanlar bu konuda çok önemli bir uyarıda bulundu. Bilindiği üzere e-Devlet üzerinden yapı kayıt belgesi başvuru formu doldururken kişiler kendi beyanları üzerinden bilgi veriyor. Yani kat sayısı, katların metrekaresi ve bina oturumu gibi yapı kayıt belgesi ücreti üzerinde etken olan bilgilerin hatalı girilmesi durumunda imar barışı başvurusu iptal edilecek. Yapı Kayıt Belgesi Ücreti Yanacak!Hatalı beyanda bulunan kişiler bunu bilerek yapmasa dahi yalan beyanda bulunmak suçu ile cezalandırılacak. Yani imar barışı başvurusu iptal edilecek ve bunun için yapı kayıt belgesi ücreti ödese dahi bu para geri verilmeyecek. İmar barışı için gelir olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kasasına yansıtılacak. Konu hakkında açıklamada bulunan Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel, "İmar Barışı düzenlemesine başvurularda en çok yapılan hata binanın oturumunu, kat sayısını ve katların metrekaresini yanlış ölçülmesi. Bu nedenle başvurular ileride iptal olabilir. Gelecekte sıkıntı yaşamamak için uzmanlardan destek alınmalı. İmarlı bir arsada bulunan binanın ise ne kadarı imar hakları içinde, ne kadarı dışında olduğunu iyi analiz etmek gerekiyor" diyerek son derece ciddi bir uyarıda bulundu. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@