İmar Barışı İçin Tüm Kat Maliklerinin İzni Gerekli Mi, Apartmanlarda İmar Barışı Nasıl Olacak?

İmar barışı başvuruları tüm hızı ile devam ederken apartmanlarda imar barışı için ne yazık ki büyük sorunlar yaşanmaya devam ediyor.

Kentsel Dönüşüm 08.09.2018 - 14:04 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

İmar barışı başvuruları tüm hızı ile devam ederken apartmanlarda imar barışı için ne yazık ki büyük sorunlar yaşanmaya devam ediyor.

Çok katlı binalarda yaşanan en büyük sorun binanın tümünden onay alınması zorunluluğu aşamasında yaşanıyor. Çünkü her binada yapı kayıt belgesi ücreti ödemek istemeyen birkaç kat maliki bulunuyor. Bu kişilerin ödemedikleri tutarı ya diğer kat malikleri kendi aralarında ödemek zorunda kalıyor ya da anlaşmazlık nedeni ile imar barışı başvurusu yapılamıyor. Tüm Kat Malikleri Onay Vermek Zorunda! Yaşanan en büyük sorun çok katlı kaçak binalarda daire başına imar barışı başvurusu alınmaması. Yani binanın tümü için imar barışı başvurusuna bulunuluyor ya da en üst katın kaçak olması durumunda tüm bina sakinlerinin bu kaçak katın imar barışı başvurusunda bulunmasına onay vermesi gerekiyor. Tek Bir Kat İçin Bina İzni Neden Gerekiyor?Aslında uygulamada en çok mantık zorlayan kural apartmandan izin alınması zorunluluğu olarak öne çıkıyor. Çünkü çıkarılan yasa imar affı değil imar barışı olarak lanse edildi. Yani bina yıkılırsa alınan bu belge hiçbir hak sağlamayacak. Özetlemek gerekirse binadakilerin alınan yapı kayıt belgesi ile bir hak kaybına uğramaları kesinlikle söz konusu değil. Bu nedenle de tüm binadakilerin izninin alınması son derece mantıksız geliyor. Buna ek olarak toplu olarak alınan yapı kayıt belgesi içinde ödemelerin daire başına alınmaması yine büyük bir sorun doğuruyor. Vatandaşlar imar barışı son başvuru tarihi yaklaştıkça devletin yapılan bu hatalardan dönerek kendilerine bir kolaylık sağlamalarını istiyor. Hükümet kanadı ise gelen talebin çok fazla olması nedeni ile yeni bir formül bulabilir gibi görünüyor. Emlak365.com 
Gelişmelerden Haberdar Olun

@