İmar Barışı İle Devletin Kasasına 2 Milyardan Fazla Para Girdi

İmar barışı başvuru sayıları Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklandı. 13 milyon kişiyi ilgilendiren imar barışı için 4 milyon sınırı aşıldı.

Kentsel Dönüşüm 01.09.2018 - 14:38 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

İmar barışı başvuru sayıları Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklandı. 13 milyon kişiyi ilgilendiren imar barışı için 4 milyon sınırı aşıldı.

Çeşitli nedenlere bağlı olarak imara aykıılık taşıyan sorunlu yapılara bir kereye mahsus olmak üzere barış imkanı sağlayan imar affı yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Seçim öncesi başlatılan imar barışı başvuruları e devlet üzerinden alınıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imar barışı başvuruları sayıları hakkında açıklamada bulunarak 4 milyondan fazla yapı kayıt belgesi başvuru formu doldurulduğunu açıkladı. Yapı Kayıt Belgesi Ücreti Ödemeleri 2 Milyar Sınırını Aştı İmar barışı yapı kayıt belgesi son başvuru tarihi olarak 31 Ekim 2018 tarihi açıklanırken yapı kayıt belgesi son ödeme tarihi ise 31 Aralık 2018 olarak açıklanmıştı. Son ödeme tarihi için Aralık ayına kadar süre tanınmasına rağmen yapı kayıt belgesini hemen almak isteyen kişiler tarafından yapılan ödemeler 2 milyar lira sınırını aştı. Bakan Kurum açıklamasında "Bu yasadan önce yapılmış, iskan noktasında sıkıntıları olan vatandaşlarımızın sıkıntılarını gidermek için yapılmış bir yasa. Bu yasaya 4 milyon vatandaşımız başvurdu, 2 milyarın üzerinde de başvuru bedeli söz konusu. Beklenti 13 milyon başvuru. 31 Aralık 2017 tarihine kadar olan yapıları ilgilendiriyor." diyerek vatandaşları bilgilendirdi. 1 Ocak 2018 ve sonrasında yapılan konutlar ise kesinlikle imar barışından yararlanamayacak. İmar barışı başvurusu yapsalar dahi bu başvuruları iptal edilecek. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@