İmar Barışı Kat Mülkiyeti İçin Proje Fırsatçılığı Tepki Çekiyor!

İmar barışı için başvuruda bulunan ve yapı kayıt belgesi alan kişilerin sayıları her geçen gün artarken vatandaş kat mülkiyetine geçiş başvurularına da başladı.

Emlak Haberleri 09.07.2018 - 13:47 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

İmar barışı için başvuruda bulunan ve yapı kayıt belgesi alan kişilerin sayıları her geçen gün artarken vatandaş kat mülkiyetine geçiş başvurularına da başladı.

İmar barışı başvuruları tüm Türkiye genelinde bütün hızı ile devam ediyor. İmar barışı için başvuruda bulunarak yapı kayıt belgesi alan kişiler bir sonraki aşama olan kat mülkiyetine geçiş için işlemlere başlıyor. Ancak bu noktada ortaya çıkan proje tadilatı masrafı vatandaşları adeta çileden çıkardı. Çünkü aynı projeyi hazırlamak için 500 lira proje tadilatı ücreti isteyen mimarlar bulunduğu gibi 5 bin lira isteyen mimarlarda bulunuyor. İmar Barışı Kat Mülkiyeti Nasıl Yapılır?Kat mülkiyetine geçiş yapmak için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin ilk olarak imar barışı başvurusunda bulunarak yapı kayıt belgesi çıkarması gerekiyor. Yapı kayıt belgesi ücreti yatıran kişiler bu belgeyi aldıktan sonra bir sonraki aşamada kat mülkiyetine geçiş başvurusunda bulunuyor. İşte bu aşamada vatandaşdan belediyeler proje tadilatı yaptırmalarını istiyor. Mimarlar tarafından hazırlanması zorunlu olan bu projede ortaya çıkan büyük fiyat uçurumu tepki çekiyor. Çünkü aynı proje bazı mimarlar tarafından 5 bin liraya yapılırken bazı mimarlar tarafından ise 500 liraya yapılabiliyor. Aynı Sorun Kentsel Dönüşüm Sürecinde De Yaşanmıştı Hatırlanacağı üzere aynı sorun kentsel dönüşüm sürecinin başladığı ilk dönemde de yaşanmış ve mimarlar ile vatandaşlar yüksek proje tadilat ücreti ile yapılan fırsatçılık nedeni ile karşı karşıya gelmişlerdi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen “Vatandaş öncelikle 31 Ekim'e kadar bu tür binaları için Yapı Kayıt Belgesi alsın.Bizim süre sınırlamamız yapı kayıt belgesinin alınması ve ödemelerin en geç 31 Aralık 2018'e kadar yapılması konusunda var. Bağımsız yapıya kat mülkiyet tapusu almak için ise süre kısıtlamamız yok. Vatandaş acele edip yüksek fiyatlardan binalarına mimari çizim yaptırmasın. Bu çizimler sıfırdan çizimler olmayacak, rölöve edilecek. Serbest ekonomide fiyatlar zamanla makul seviyelere gelecek” dedi.Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@