İmar Barışı Mağdurları Evimi Yıkma Eylemi Başlattı! 2022 Yılında Yeni İmar Affı Çıkar Mı?

Kaçak yapı yıkım kararları uygulamaya alınırken vatandaşlar İmar Barışı Mağdurları platformu kurmuş ve seslerini duyurmaya çalışmıştı. Yıkımların hız kazanması ile yeni eylem başladı.

Emlak Haberleri 18.11.2021 - 09:45 18.11.2021 - 09:45 Gülcan Özer

İlk olarak 2018 yılında uygulamaya alınan daha sonra yoğun talep üzerine 2019 yılına uzatılan imar barışı sürecinde milyonlarca kişi yapı kayıt belgesi almıştı. Ancak o dönemde patlak veren Rahip Brunson krizi, dolar kurundaki şok yükseliş ve ekonomik dalgalanma nedeniyle pek çok kişi ya başvuru yapamamış ya da yapı kayıt belgesi ücretini ödeyemediği için hakkını kaybetmişti. 

İmar barışı başvurularının sona ermesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan denetimler ile adeta kaçak yapı avı başlatılmış, tespit edilen kaçak yapıların yıkımlarına hız verilmişti. Başlatılan kaçak yapı yıkımları nedeni ile pek çok kişi mağdur olurken mağdurlar sosyal medyada başlattıkları "Evimi Yıkma Halk Perişan" etiketi ile seslerini duyurmaya çalıştı. 

KAÇAK YAPI YIKIMLARI BAŞLADI! 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan kaçak yapı yıkımları pek çok kişinin de mağduriyet yaşamasına neden oldu. Özellikle de ekonomide yaşanan dalgalanma nedeniyle dar gelirli vatandaşlar zaten geçinemediklerini belirterek birde üzerine gelen yıkım kararlarına tepki gösterdi. 

İmar barışı başvuru sürecini kaçıran ya da başvuru yapmasına rağmen yapı kayıt belgesi ücretini ödeyemediği için başvurusu iptal edilen kişilerin kurmuş oldukları İmar Barışı Mağdurları Platformu bir kere daha eylem yaparak seslerini duyurmaya çalıştı.

imar barışı 1

imar barışı 2

2022'DE İMAR BARIŞI ÇIKAR MI, YENİDEN İMAR AFFI GELİR Mİ?

Kurulan platform üzerinden istismarcılar, rantçılar ve kamuya zarar verenlerin kapsam dışı bırakılarak yeniden imar barışı çıkarılması talep edilirken gözler Çevre, Şehircilik ve İkilm Değişikliği Bakanlığı'na çevrildi. Bakan Murat Kurum daha önce yapmış olduğu açıklamasında kesinlikle yeni bir imar düzenlemisinin çıkmayacağını söylemişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@