İmar Barışı Müjdesi Geldi "İmar Affı Tapu Sürecinin Önü Açıldı"

İmar affı kapsamında en çok tartışılan konuların başında tapusuz gecekondular yer alıyordu. Sık sık çıkarılan kanunun imar affı olmadığı vurgusu yapılması tapu tartışmalarının alevlenmesine neden oldu.

Emlak Haberleri 23.07.2018 - 08:34 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

İmar affı kapsamında en çok tartışılan konuların başında tapusuz gecekondular yer alıyordu. Sık sık çıkarılan kanunun imar affı olmadığı vurgusu yapılması tapu tartışmalarının alevlenmesine neden oldu.

Yapılan son açıklamalara göre imar affından yararlanan kişilerin tapu çıkartabileceği kesinleşti. Yani tapusuz gecekondu imar barışına alındı. Bu sayede kentsel dönüşümde yaşanan sorunların büyük bir bölümü çözülmüş olacak. İmar Affı Tapu Verilecek Mi?İstanbul Zirve Yapı Denetim ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Cumhur Akpınar konu hakkında açıklamalarda bulunarak imar barışı hakkından yararlanan kişilerin bir sonraki adımda kat mülkiyetli tapuya geçiş yapma hakkı elde ettiğini söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve şimdiye kadar 13 milyona yakın kişinin yararlanmasının beklendiği imar barışı kapsamında en çok merak edilenlerin başında tapu süreci yer alıyordu. İmar affı tapusuz gecekonduları da kapsayacak. Bu haktan yararlanmak isteyen kişiler ilk olarak e devlet üzerinden yapı kayıt belgesi başvuru formu dolduracak. Ardından bir sonraki adım olarak kat mülkiyetli tapu için başvuruda bulunacak. Tapu Almak İçin Bina Projesi Çizilecek Yapı kayıt belgesi alan tapusuz gecekondu sahipleri bir sonraki aşamada binanin projesi çizilecek. Bu aşamada yapılacak olan en ufak bir hata bile imar barışı başvurusunun geçersiz sayılmasına neden olabileceği için mutlaka yapı denetim büroları üzerinden profesyonel destek alınması öneriliyor. Yapı kayıt belgesi başvurusu esnasında da pek çok teknik bilgi istendiği için yapı kayıt belgesi başvuru formu doldurulurken de yapı denetim kuruluşları ve mühendislik büroları üzerinden destek alınması öneriliyor. İmar Barışı Arsa Birim Değeri Nasıl Öğnerilir?Form doldurmak isteyen kişilerden istenilen bilgilerden biride imar affı arsa birim değeri olarak öne çıkıyor. Bu bilgi belediyelerin imar bölümü servislerinden tapu ile beraber gidilerek öğrenilebiliyor. İmar barışı ücreti ise konutlarda yüzde 3, ticari yapılarda ise yüzde 5 olarak arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden hesaplanarak tahsil ediliyor. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@