İmar Barışı Ödeme Tarihi Uzatılacak Mı, Yapı Kayıt Belgesi Taksitlendirme Yapılacak Mı?

İmar barışı son ödeme tarihi için geri sayım sürüyor. İmar barışı ödeme tarihinin uzatılması ve taksitlendirme talepleri ise artarak devam ediyor. Peki, son durum ne?

Kentsel Dönüşüm 29.06.2019 - 21:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

İmar barışı son ödeme tarihi için geri sayım sürüyor. İmar barışı ödeme tarihinin uzatılması ve taksitlendirme talepleri ise artarak devam ediyor. Peki, son durum ne?

İmar barışı son ödeme tarihi 30 Haziran 2019 tarihi itibari ile sona erecek. İmar Barışı Ödeme Tarihi Uzatılacak Mı?Çevre ve Şehircilik Bakanlığı son ödeme tarihi hakkında ilk yaptığı açıklamalarda uzatma olmayacağını beyan etmişti. Ancak başvuruda bulunan pek çok kişinin ekonomide yaşanan sorunlar nedeni ile ödeme yapmakta zorlanması hem taksitlendirme hem de tarih uzatma kararı alınması yönünde baskılar artarak devam ediyor. Ankara Ticaret Odası ATO Başkanı Gürsel Baran "İmar Barışı Son Ödeme Tarihi Uzatılmalı" Konu hakkında açıklama yapan ATO Başkanı Baran gerek imar barışı son başvuru tarihinin uzatılması gerekse de taksitlendirme başlatılmasını talep etti. Baran yapmış olduğu açıklamasında konut başvurularının yanı sıra iş dünyasından ticari binalar ve üretim tesisleri için de başvurular yapıldığını belirterek iş dünyasının son derece yüksek meblağlar ödemek zorunda kaldığını söyledi. Bu nedenle imar barışı son ödeme tarihinin uzatılmasını isteyen Baran "Bu binaların bedellerinin yüksek olması sebebiyle yapı kayıt belge bedelleri de yüksek olabiliyor. Reel sektörün finansman ihtiyacı göz önünde bulundurularak ödeme sürelerinin uzatılması ve taksitlendirme imkanı sağlanması faydalı olacaktır" dedi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@