İmar Barışı Tapusuz Evler İçin Nasıl Olacak, Tapu Verilecek Mi?

İmar barışından yararlanan kişi sayısı her geçen gün artarken tapusuz evlere tapu konusunda da destek sağlanıyor. Peki, imar barışı tapusuz evler için nasıl olacak?

EMLAK HABERLERİ 22.07.2018 - 08:31 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

İmar barışından yararlanan kişi sayısı her geçen gün artarken tapusuz evlere tapu konusunda da destek sağlanıyor. Peki, imar barışı tapusuz evler için nasıl olacak?

Aslında imar barışı kapsamında tapu ile ilgili hiçbir ifade bulunmuyor. Yasa kapsamında ilk etapta yapı ruhsatı bulunmayan ya da yapı ruhsatına aykırılık bulunduğu için kaçak duruma düşen dairelerin kayıt altına alınması amaçlanıyor. Tapusuz Yapılara Tarihi Fırsat Söz Konusu Değil Değerlendirme yapan emlak uzmanlarına göre tarihi bir fırsat söz konusu değil. Ancak emlak365.com olarak aradığımız imar barışı danışma hattı üzerinden edindiğimiz bilgilere göre tapusuz gecekondusu olan kişiler ilk olarak yapı kayıt belgesi için başvuruda bulunacak. Yapı kayıt belgesi ücreti ödeyerek önce bu belgeyi alacak ve ardından izleyeceği yol haritası ile diğer işlemleri de yaparak ücretlerini ödemesi şartı ile tapu alabilecek. Yani birkaç aşamalı olarak bu kişilerin de tapularını almaları sağlanacak. İmar Barışı Tapu Masrafı Ne Kadar Olacak?İmar barışında tapu masrafı olarak ödenecek olan tutarı belirleyen çok sayıda faktör bulunuyor. Taşınmazın bulunduğu binanın kat sayısı, taşınmazın metrekaresi, bu taşınmazın rayiç bedeli gibi farklı çok sayıda faktör var. Ancak imar barışı hesaplama Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesinde bulunan imar barışı hesaplama makinesi üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor. Hesaplama yapılabilmesi için imar barışı toplam yapı alanı, imar barışı arsa yüzölçümü, yapı sınıfı ve arsa birim bedeli gibi bilgilerin girilmesi yeterli oluyor. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@