İmar Barışı Yapı Kayıt Belgesi Düzeltme Butonu Nasıl Kullanılır?

İmar barışından yararlanmak isteyen kişilerin ödeyecekleri yapı kayıt belgesi ücreti kendi beyanlarına göre hesaplanarak belirleniyor. Ancak hatalı yapılan beyanlar başvurunun iptal edilmesine neden oluyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 13.08.2018 - 17:01 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

İmar barışından yararlanmak isteyen kişilerin ödeyecekleri yapı kayıt belgesi ücreti kendi beyanlarına göre hesaplanarak belirleniyor. Ancak hatalı yapılan beyanlar başvurunun iptal edilmesine neden oluyor.

Üstelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kötü niyetli olarak imar barışı yalan beyan taleplerini engellemek için yalan beyanda bulunan kişilerin başvurularını iptal ediyor. Yapı kayıt belgesi iptali yapılan kişiler yapı kayıt belgesi ücreti olan imar barışı ücreti tutarını yatırsalar dahi bu parayı geri alamıyorlar. Bu nedenle imar barışı başvuru formu doldururken çok dikkatli olunması gerekiyor. Aksi halde ödenen para yandığı gibi imar barışı hakkı da iptal edildiği için vatandaşın devlet ile barışma hakkı da ortadan kalkmış oluyor. Yapı Kayıt Belgesi Düzeltme İşlemi Nasıl Yapılacak?Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gelen başvuruların sayısının artması ile beraber eski yapılan başvurulara düzeltme hakkı getirdi. E Devlet üzerinden yapı kayıt belgesi doldururken eksik ya da hatalı bildirimde bulunan kişi düzeltme butonu sayesinde bu bilgileri düzeltecek ve ek ödeme çıkarsa bu tutarı da ödeyerek ceza almaktan kurtulacak. İşte o açıklama metni;"09.08.2018 tarihinden önce Yapı Kayıt Belgesi almak için başvuruda bulunarak, hatalı veya eksik beyanda bulunduğu halde, Yapı Kayıt Belgesi için ödeme yapmış ve bu hatalı veya eksik beyanla Yapı Kayıt Belgesini almış olan vatandaşlarımız, e-devlet platformu üzerinden “Güncelle” komutu yardımıyla gerekli düzeltmeleri yapabileceklerdir.Değişikliğe onay verildiğinde, daha önce alınmış olan Yapı Kayıt Belgesi iptal edilecek, güncellenen başvuru için yeni bir belge üretilecektir. Beyan edilecek yeni bilgiler; ada/parsel değişikliği, adres değişikliği, bağımsız bölüm sayısı değişikliği ile sınırlı, dolayısıyla, daha önce yapılmış olan ödeme tutarını değiştirmeyen nitelikte ise işleme onay verdikten hemen sonra, güncel Yapı Kayıt Belgesi indirilebilir.Beyan edilecek yeni bilgiler, ek ödeme yapılmasını gerektiriyor ise bu ödeme yapıldıktan ve doğrulanmış cep telefonu numarasına gelen kısa mesajdan sonra, güncel Yapı Kayıt Belgesi indirilebilir."Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@