İmar Barışı Yapı Kayıt Belgesi Son Ödeme Tarihi Ne Zaman Dolacak, Ödenmezse Ne Olur?

Yapı Kayıt Belgesi ücreti son ödeme tarihi için geri sayım başladı. 2020 yılında yeniden imar barışı olur mu, yapı kayıt belgesi son ödeme tarihi ne zaman dolacak, yapı kayıt belgesi ücreti ödenmezse ne olur?

KENTSEL DÖNÜŞÜM 30.12.2019 - 12:13 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Yapı Kayıt Belgesi ücreti son ödeme tarihi için geri sayım başladı. 2020 yılında yeniden imar barışı olur mu, yapı kayıt belgesi son ödeme tarihi ne zaman dolacak, yapı kayıt belgesi ücreti ödenmezse ne olur?

İmar barışı başvurusu yaparak yapı kayıt belgesi alan kişiler için son ödeme tarihi doluyor. YAPI KAYIT BELGESİ SON ÖDEME TARİHİ NE ZAMAN DOLACAK?Yapı kayıt belgesi son ödeme tarihi 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatılmıştı. Yani imar barışı ödemeleri için artık son günlere girilmiş oldu. 15 Haziran tarihinde sona eren başvurularda yaklaşık 10 milyon 250 bin kişi başvuruda bulunmuştu. Başvuruda bulunan kişiler arasından yapı kayıt belgesi ücreti ödemeyen kişiler için kritik süreç başlamıştı. İmar barışı son ödeme tarihi yeni bir uzatma kararı açıklanmazsa 31 Aralık 2019 tarihi itibari ile sona erecek. 2020 YILINDA YENİ İMAR BARIŞI MÜJDESİ GELİR Mİ?Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş söz konusu soru hakkında yapmış olduğu açıklamasında "İmar Barışı istismara müsait bir konuydu. Bu istismarın ya da suistimalin yüzde 5'ler civarında olacağı tahmin ediliyordu.Yaklaşık 10 milyon civarında yapı kayıt belgesi tanzim edildi. İstismar edenler de oldu. Arazinin ve yapının daha kıymetli olduğu sahil bölgelerinde yapıldı. Bunlar tespit edildiğinde, yatırdıkları para, irat kaydediliyor, kaçak kısımları zaten yıkılıyor ve sonra yanlış beyandan dolayı savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz.Bunlar sahada tespit edilecek. El altından ya da fısıltıyla İmar Barışı ile ilgili tekrar gündem olabileceğinin konuşulduğunu duydum. Bu, kesinlikle mümkün değil, böyle bir şey olmayacak. Bu beklenti zaten yanlış. İmar Barışı'nın belki on yıllar içinde tekrarı bile mümkün değil. Çünkü 10 milyon yapı kayıt altına alındı.Bu binaların daha yasal duruma, yani kat mülkiyeti, tapuya geçirilmesiyle ilgili süreçler var. Onlar devam edecek. Tekrar İmar Barışı beklentisi yanlıştır. Duyarsanız da inanmayın. Böyle bir şey mümkün değil" diyerek yeni bir imar barışı çıkarılmayacağını duyurdu. YAPI KAYIT BELGESİ ÜCRETİ ÖDENMEZSE NE OLUR?Ücreti ödenmeyen yapı kayıt belgesi iptal edilmiş sayılacak ve kişinin imar barışından yararlanma hakkı elinden alınacak. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@